Potrzeba 2 mld zł na Program dla Odry


Potrzeba 2 mld zł na Program dla Odry: artykuł nr 2604

2006-05-30 15:17:15 Ekologia

Minister środowiska Jan Szyszko powiedział w poniedziałek we Wrocławiu, że na dokończenie zadań związanych z realizacją Programu dla Odry - Odra 2006 - potrzeba 2 mld zł. W opinii ministra znaczna część środków powinna pochodzić z Sektorowego Programu Operacyjnego SPO Środowisko na lata 2007 - 2013. - Finansowanie programu zawsze jest najtrudniejszą sprawą, będziemy się starać wykorzystać z jednej strony środki budżetowe, z drugiej unijne. SPO Środowisko będzie musiał wejść w ten program. Są także możliwości finansowania pochodzące z banków, ale to wymaga dużej rozwagi.

Do rozwiązania tego problemu potrzeba 2 mld, te pieniądze muszą się znaleźć. W tej chwili trwają przymiarki i negocjacje - powiedział dziennikarzom minister. Według wojewody dolnośląskiego Krzysztofa Grzelczyka, 2 mld zł należy przeznaczyć na dwie duże inwestycje: zbiornik retencyjny w Raciborzu oraz na Wrocławski Węzeł Wodny.

Celem programu Odra 2006 jest usunięcie szkód popowodziowych, budowa systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego, ochrona przyrody i zachowanie czystości wód, dostosowanie zagospodarowania przestrzennego do zagrożeń powodziowych, zwiększenie lesistości, utrzymanie i rozwój żeglugi śródlądowej oraz energetyczne wykorzystanie rzek.

Źródło: wnp.pl (fragmenty)

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii