Ptaki odlatują do ciepłych krajów


Ptaki odlatują do ciepłych krajów: artykuł nr 3143

2006-08-17 10:57:09 Zoologia

W podróż do ciepłych krajów pierwsze wyruszyły czajki. Za nimi poleciały jerzyki, muchołówki i pokrzewki. W łódzkich parkach nie słychać też już treli słowików, nie widać szpaków. Trwają odloty ptaków do ciepłych krajów, głównie do Afryki. "Gołębie grzywacze zbierają się na polach w stada liczące nawet do 150 sztuk i żerują. Odlecą w pierwszej dekadzie września" - mówi obserwator ptaków w gminie Wartkowice.

Na łąkach widać grupy bocianów, które rozpoczęły sejmiki. Boćki odlecą pod koniec sierpnia, podobnie jak kukułki - podaje "Express Ilustrowany".

Jaskółki brzegówki i oknówki oraz skowronki pozostaną do września. Do tego czasu na łąkach będzie można także podziwiać żurawie. Jaskółki dymówki ruszą w drogę w październiku.

"Na zimowiska przylecą do nas inne gatunki ptaków - gęsi, ptaki wodne, sikory, jemiołuszki, które zamieszkują strefę tajgi i tundry. Zimą trudno im tam znaleźć pożywienie" - opowiada "Expressowi Ilustrowanemu" dr Tomasz Janiszewski z Zakładu Dydaktyki Wydziału Biologii i Badania Różnorodności Biologicznej Uniwersytetu Łódzkiego.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii