Zwiększone zagrożenie pożarami lasów


Zwiększone zagrożenie pożarami lasów: artykuł nr 3159

2006-08-18 18:24:43 Leśnictwo

Chociaż tego lata w porównaniu z 2005 r. jak dotąd spłonęło mniej hektarów lasu, poziom zagrożenia jest stosunkowo wysoki i występuje ono jak nigdy dotąd na obszarze całej Europy. Oto najnowsze analizy dotyczące różnych rejonów otrzymane z Europejskiego Systemu Informowania o Pożarach Lasów (EFFIS) Wspólnego Centrum Badawczego.

Mówi się tam, że do 31 lipca w pożarach lasów na terenie UE spłonęło około 64 500 hektarów lasów. W północnych rejonach Europy na wiosnę i na początku lata zanotowano niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe. Fala upałów, która dotknęła większą część tych obszarów oraz będąca wynikiem tego susza, spowodowały, że pożary lasów pojawiły się w takich krajach, jak Norwegia i Irlandia, gdzie wcześniej zdarzały się bardzo rzadko. Pożary zanotowano także w Austrii, Czechach, Wielkiej Brytanii, na Litwie i w Szwecji.

W regionie śródziemnomorskim sezon zaczął się wcześnie dużymi pożarami, które wystąpiły już w maju w południowej i zachodniej Francji oraz w południowej Hiszpanii. Zagrożenie zmniejszyło się nieco w czerwcu, ale ponownie wzrosło w lipcu. Od początku sierpnia zaobserwowano w tym rejonie gwałtowny wzrost liczby pożarów i spalonych terenów, głównie w Galicii w Hiszpanii i w sąsiedniej Portugalii. Całkowity obszar zniszczony przez pożary zwiększył się z 13 591 do 49 881 hektarów w Hiszpanii i z 2 241 do 88 473 hektarów w Portugalii.

Chociaż sytuacja jest daleko mniej krytyczna niż w 2005 r., kiedy to spłonęło ogółem 610 000 hektarów (powierzchnia dwa razy większa niż powierzchnia Luksemburga), WCB ostrzega, że sezon jeszcze się nie skończył.

Źródło: European Community / więcej informacji na http://effis.jrc.it/Home/

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa