Wycieczki po lesie


Wycieczki po lesie: artykuł nr 262

2005-01-18 20:00:00 Leśnictwo

Nadleśnictwo w Rudzińcu organizuje wycieczki po lesie. Wystarczy tylko zadzwonić i umówić się z którymś z czwórki leśniczych.

Tadeusz Mamok, szef nadleśnictwa, mówi, że dla spacerowiczów przygotowano trzy urokliwe ścieżki: Radowice, Łącza i Gajdowe. Przekonuje, że teraz jest najlepszy czas na chodzenie po lesie. Zima odpuściła, przyroda obudziła się do życia, nie wszystkie ptaki odleciały do ciepłych krajów. - No i dobrze niekiedy popatrzeć na las oczyma fachowców.

 Dlatego czwórka moich leśniczych chętnie oprowadzi wszystkich chętnych. Nie tylko młodzież, ale też zorganizowane grupy dorosłych. Zapraszamy! - zachęca Mamok. Pierwszą ścieżkę, choć znajduje się w Sośnicowicach niedaleko Gliwic, nazwano Szwajcarią Radowicką. To ze względu na pofałdowany teren, przeplatany niewielkimi strumieniami. Spacer tym szlakiem zajmuje dwie i pół godziny. Wokół rozciąga się naturalny las z dębami, bukami i jodłami. - Podczas tej wycieczki zapraszamy wszystkich na 12-metrową widokową wieżę - mówi nadleśniczy. Drugą ścieżkę nazwano Łącza, na cześć wioski ewakuowanej podczas gigantycznego pożaru lasu, który wydarzył się tu w 1992 r. Młode drzewa zasadzone tu 13 lat temu mają już cztery metry wysokości. Wycieczki wchodzą na 32-metrową wieżę obserwacyjną. Na szczycie znajduje się taras widokowy.

- Stąd każdy zobaczy, że las odżył, a po tragedii nie ma śladu - dodaje Mamok. Stawy, lęgowiska ptaków, kormorany i łabędzie to główne atrakcje trzeciego szlaku, który nosi nazwę Gajdowe. Spacerując tą ścieżką, można zobaczyć również to wszystko, co związane jest z myślistwem. Broń, stroje łowieckie i wreszcie żywe zwierzęta: jelenia, daniela, sarnę, jenota, borsuka, lisa i bażanta."

Źródło: www.Gazeta.pl i www.LasyPolskie.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa