Nagroda Nobla za fundamentalne procesy życia


Nagroda Nobla za fundamentalne procesy życia: artykuł nr 3462

2006-10-04 14:31:02 Ciekawostki

Proces transkrypcji DNA i ekspresji genów to fundamentalne procesy życia. Zrozumienie ich jest niezwykle ważne - ocenia przewodniczący Wydziału Nauk Biologicznych Polskiej Akademii Nauk, prof. Leszek Kaczmarek. W środę 4 października ogłoszone zostało nazwisko laureata tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Otrzymał ją Amerykanin Roger D. Kornberg za badania związane z mechanizmem transkrypcji, czyli przenoszenia informacji, zawartej w DNA jądra komórkowego na RNA, które przekazuje ją do cytoplazmy, gdzie powstają poszczególne białka.

Prof. Kaczmarek zaznacza, że zdobywca tegorocznego Nobla zasłużył się dla poznania procesów, które leżą i podstaw życia i których zrozumienie jest fundamentalne z naukowego punktu widzenia. Jego zdaniem, właśnie dlatego Komitet Noblowski wyróżnił w tym roku prace z tej samej dziedziny dwiema nagrodami - z medycyny i z chemii.

"Aby informacja mogła przejść z jądra komórkowego do cytoplazmy, potrzebny jest pośrednik. Tym pośrednikiem jest cząsteczka kwasu rybonukleinowego (RNA). Proces przekazywania informacji z łańcucha DNA na cząsteczkę RNA przeprowadza enzym, który się nazywa RNA-polimeraza. Kornberg opisywał, jak zbudowany jest ten enzym i jak zbudowane są inne białka, jego +współpracownicy+" - tłumaczy biolog.

Jak wyjaśnia prof. Kaczmarek, tegoroczny noblista opisał zarazem, w jaki sposób kompleks enzymatyczny odpowiedzialny za przeniesienie informacji z DNA na RNA wykonuje swoje zadanie; zbadał też jego strukturę.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek