Nietoperze - drawieńskie demony


Nietoperze - drawieńskie demony: artykuł nr 3499

2006-10-09 14:14:02 Zoologia

Nietoperze, jedyne na świecie latające ssaki, przez Słowian uważane były za demony. Jesienią ożywiają się i w godowej gotowości kłębią się przy wyjściu z piwnic i schronów. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy i Towarzystwo Przyrodnicze Bocian sprawdzają teraz, jak zmienia się liczebność tych zwierząt, będących w Polsce pod ścisłą ochroną gatunkową.

Co roku TP Bocian monitoruje nietoperze zimujące w podziemiach zabudowań na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Akcja prowadzona jest także w innych rejonach Polski – wraz z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Nietoperzy, Bocian kontroluje około 1000 innych zimowisk nietoperzy. "Nasze Towarzystwo dogląda około 250 miejsc na Mazowszu, Podlasiu i Mazurach. Celem akcji jest ustalenie, czy liczebność nietoperzy w Polsce się zmienia" – mówi wiceprezes Bociana Marek Kowalski.

Z propozycją inwentaryzacji kryjówek nietoperzy wyszła dyrekcja Drawieńskiego Parku Narodowego, będącego fragmentem Pojezierza Południowopomorskiego. Podobne badania prowadzono w Puszczy Drawskiej 10 lat wcześniej, przy okazji tworzenia planów ochrony Parku.

Podczas kontroli zimowisk nietoperzy w ostatnim sezonie okazało się, że zimują one szczególnie chętnie w studni znajdującej się w północnej części Parku. Naliczono tam 50 osobników – gacków brunatnych, nocków rudych i nocków dużych. Stwierdzono też obecność mroczków posrebrzanych, nie obserwowanych dotąd na terenie Parku.

Uczestnicy lipcowego obozu nietoperzowego zaobserwowali też między innymi karlika malutkiego, który nie występuje na Mazowszu, nocka Brandta, karlika większego, nocka Natterera, gacka brunatnego, borowca wielkiego i mopka.

W przyszłym roku Towarzystwo Przyrodnicze Bocian zamierza, wraz z Drawieńskim Parkiem Narodowym i Niemieckim Parkiem Krajobrazowym Barnim, zorganizować na terenie DPN obóz dla niemieckich studentów, którzy wezmą udział w działaniach na rzecz ochrony nietoperzy. "Latem będziemy też, jak co roku, kontrolować 500 budek dla nietoperzy, powieszonych przez nas w okolicach Łomży, Lidzbarka Wielskiego i Górzna" - zapowiada Kowalski.

Łacińska nazwa nietoperzy brzmi Chiroptera, co znaczy rękoskrzydłe. Należą one do rzędu ssaków łożyskowych, obejmującego ok. 1100 gatunków. Prowadzą przeważnie nocny tryb życia. Specyficzną postawę w spoczynku - zwisanie głową w dół - nietoperzom umożliwia specjalna budowa tylnych kończyn. Słuch jest podstawowym zmysłem orientacji w przestrzeni i zdobywaniu pokarmu. Posiadają zdolność tzw. echolokacji, czyli wysyłania ultradźwięków, które odbite od przeszkód wracają jako echo do ucha, przekazując informacje o świecie zewnętrznym.

Do najsprawniej latających rodzin należą molosowate oraz upiorowate. Europejskie gatunki osiągają prędkość do 55 km/godz, Lasiurus cinereus – prawie 100 km/godz. Zdecydowana większość tych ssaków lata jednak wolniej, są natomiast niezwykle zwrotne. Niektóre gatunki zawisają w powietrzu jak kolibry, inne szybują, wykorzystując prądy powietrzne. Nietoperze potrafią również biegać. Także w tej dziedzinie najsprawniejsze są molosowate, upiorowate i wampiry, przy czym te ostatnie potrafią biegać bokiem, niczym kraby. Ssaki te umieją też pływać, ale nie nurkują.

Żywią się głównie owadami, choć niektóre gatunki są drapieżne, rybożerne i owocożerne. W Ameryce Południowej żyją trzy gatunki odżywiające się krwią ptaków i ssaków. W Polsce najdłuższe życie – 21 lat odnotowano u podkowca małego.

Nietoperze są wybitnie ciepłolubne (termofilne). Śpią przylegając do siebie ciałami i zasiedlają najchętniej najwyższe miejsca w kryjówkach, nagrzane słońcem strychy, ciepłe kominy. Zapadają w stan hibernacji, aby przetrwać do wiosny mimo braku pokarmu. Największą zmiennocieplność wykazują mroczkowate i podkowcowate, które są zdolne do pełnej hibernacji. Mogą w nią zapadać nawet latem, codziennie na kilka godzin lub dłużej. Obniżają one temperaturę ciała szybciej niż inne ssaki podobnej wielkości i również szybciej potrafią ją z powrotem podnieść.

Późne lato i jesień są dla nietoperzy czasem godów. Samce odwiedzają samice lub przywabiają je pieśniami godowymi. Są poligamistami - samiec w czasie godów kopuluje zazwyczaj z kilkoma samicami. Samica sama reguluje czas zapłodnienia i rozwój zarodka. Przechowuje nasienie w drogach rodnych, a zapłodnienie następuje dopiero na wiosnę.

Dawni Słowianie wierzyli, że nietoperz latający wieczorem szuka człowieka, który zapisał duszę diabłu, by wkręcić mu się we włosy i urwać głowę, a następnie zanieść ją do piekła. Starożytni Rzymianie uważali, ze nietoperze odpędzają nieszczęścia. W Grecji i gdzieniegdzie w Afryce symbolizowały one czujność. Według Homera w nietoperza wchodziła po śmierci ludzka dusza. Cyganie natomiast uważali, że nietoperze przynoszą szczęście. Schowany do sakiewki martwy (ale nie własnoręcznie zabity) nietoperz miał przyciągać pieniądze i nie pozwolić zmylić drogi.

PAP – Nauka w Polsce, Marta Stankiewicz

Zobacz też artykuł: NIETOPERZE

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii