Bobry w centrum Przemyśla


Bobry w centrum Przemyśla: artykuł nr 4501

2007-04-27 20:05:55 Zoologia

W centrum Przemyśla pod mostem im. Orląt Przemyskich na Sanie zagnieździły się bobry, budząc spore zdziwienie nawet wśród przyrodników. Most im. Orląt to najruchliwsze miejsce w Przemyślu. Każdego dnia przejeżdża nim średnio 1600 pojazdów. Jest też duży ruch pieszych. "Jeszcze się z czymś takim nie spotkałem, by bóbr wybrał sobie takie miejsce do zamieszkania" - twierdzi Przemysław Kunysz z Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu.

Szczególnie wyróżnia się jeden z bobrów, który w ogóle nie boi się samochodów ani ludzi. Rankiem można go zobaczyć, jak siada na kamieniach na płyciźnie Sanu i najspokojniej w świecie robi poranną toaletę.

Ucieka dopiero wtedy, gdy jakiś "natręt" próbuje podejść zbyt blisko. Daje wówczas nurka do wody, ale już po chwili wychyla głowę i bacznie rozgląda się dookoła. "Sądząc po jego rozmiarach jest to starszy osobnik. Płci nie sposób określić" - twierdzi Kunysz.

Bobry można też zaobserwować wieczorami i w nocy podczas żerowania, kiedy to zajadają trawę i korzonki. W dzień najprawdopodobniej śpią w swoich norach i nie przeszkadza im nawet huk przejeżdżających po moście pojazdów.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii