Liczą susły moręgowane na Opolszczyźnie


Liczą susły moręgowane na Opolszczyźnie: artykuł nr 2950

2006-07-19 11:33:08 Zoologia

Młodzi ludzie z Niemiec, Walii i Polski uczestniczą w obozie naukowym w Kamieniu Śl. Wolontariusze mają za zadanie policzenie populacji susła moręgowanego. Jedyna w Polsce kolonia tych zwierząt znajduje się w okolicy lotniska w Kamieniu. Susły moręgowane to gryzonie, które wróciły na łąki w Kamieniu Śl. po 30 latach nieobecności. Program reintrodukcji susła do Polski zorganizowało Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra". W ubiegłym roku do Kamienia przywieziono 79 susłów, w tym na łąkę niedaleko lotniska wypuszczono kolejne 100 zwierząt.

"W tym roku susły przyjechały do Kamienia z ogrodu zoologicznego w Szwajcarii, ale odłowione zostały na Węgrzech, więc na pewno mają węgierskie obywatelstwo" - mówi Borys Kala z "Salamandry".

Obóz ma wyliczyć populację susłów. Ze wstępnych obserwacji wynika, że zwierzęta mają się bardzo dobrze. "Znaczna część przeżyła długą i ostrą tegoroczną zimę. Mamy nadzieję, że ta populacja już w przyszłym roku nie będzie wymagała wsparcia" - dodaje Kala.

Jednym ze sposobów liczenia populacji tych żyjących w norkach zwierząt jest wykorzystanie słomy. "Wkładamy ją do norek, i jeśli jest wypychana, to wiemy, że norka jest zamieszkana" - tłumaczył.

Zdaniem Karoliny, studentki ochrony środowiska z Bydgoszczy, która
"czyhała" na wyjazd do Kamienia od kwietnia, pobyt na obozie jest
świetnym sposobem na spędzenie wakacji. "Można poznać zwierzęta, z
którymi na co dzień nie mamy kontaktu. Są tu ludzie, którzy na
temat przyrody mają szeroką wiedzę, więc naprawdę wiele można się
nauczyć" - wyjaśnia.

Organizatorzy reintrodukcji susła w Polsce liczą, że gryzonie przywiezione w tym roku wkrótce przekopią się pod barierami zbudowanymi wokół wolier, uwolnią się i zasiedlą teren.

"Zeszłoroczni +imigranci+ już opuścili woliery i zajęli
najbardziej dogodne dla siebie miejsca na środku łąki. Widzieliśmy już młode, więc wiemy, że mają się świetnie" - relacjonuje Kala.

Susły moręgowane to małe gryzonie. W naturalnych warunkach kilka rodzin tworzy kolonie w celu wspólnej obrony. Te z kolei często łączą się w
większe skupiska, które mogą liczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy
osobników. W Polsce susły te wymarły około 30 lat temu. Od zeszłego roku ponownie mieszkają na Opolszczyźnie.

"Zanim nasza kolonia rozrośnie się do tysiaca i więcej osobników minie co najmniej 8 lat" - tłumaczył Kala.

Suseł bardzo lubi wylegiwać się na słońcu, ale stale przebywa w pobliżu swojej nory, by w razie niebezpieczeństwa móc się łatwo w niej ukryć. Charakterystyczne stawanie "słupkiem" jest spowodowane tym, że musi mieć się stale na baczności przed wrogami. Gdy jeden z osobników zauważywszy niebezpieczeństwo, wydaje gwizd ostrzegawczy. Wszyscy mieszkańcy kolonii reagują nań błyskawiczną ucieczką.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii