Więcej zajęcy w Wilkopolsce


Więcej zajęcy w Wilkopolsce: artykuł nr 3516

2006-10-12 13:22:21 Zoologia

Wielkopolsce jest o 150 zajęcy więcej. We wtorek 10 października wypuszczono je do specjalnie przygotowanych przez myśliwych zagród. Pochodzą z okolic Białego Stoku, a sponsorem był Urząd Marszałkowski, informuje "Gazeta Poznańska". 50 szaraków zamieszkało w zagrodzie w okolicy Dusznik. Wynoszenie skrzynek ze zwierzyną i przywrócenie im wolności odbywało się w asyście niewidomych i niedowidzących dzieci ze szkoły w Owińskach.

Zagroda, w której przebywa obecnie 25 samców i 25 samic zajęcy ma 4 hektary. Już niedługo cały teren będzie chroniony przez elektrycznego pastucha. Oprócz tego nad bezpieczeństwem szaraków czuwają łowczy z koła Łowieckiego "Kuropatwa”. Na specjalnie wybudowanych wokół terenu ambonach na zmianę prowadzone są dyżury.

"Najważniejsze, aby uchronić drobną zwierzynę przed atakiem drapieżników, mówi Eugeniusz Nowak, łowczy. – Chcemy, aby jak najwięcej zajęcy przeżyło najbliższe półtora miesiąca. Wtedy otworzymy bramę zagrody i zające będą mogły zamieszkać już w pełni na wolności. Przez okres przygotowawczy szaraki muszą zdziczeć."

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii