Amazonka zmieniła kierunek


Amazonka zmieniła kierunek: artykuł nr 3602

2006-10-25 14:35:00 Ciekawostki

Skały osadowe w centralnej części Ameryki Południowej, zawierają prehistoryczne drobiny minerałów, które muszą pochodzić ze wschodniej części kontynentu. Oznacza to, że 145-65 milionów lat temu Amazonka płynęła z wschodu na zachód" - mówi geolog Russel Mapes. Swoje odkrycie zaprezentował na kongresie geologicznym w Filadelfii. Wiek skał różni się między wschodnią a zachodnią częścią Ameryki Południowej.

Skały liczące sobie ok. 2,5 miliardów lat znajdują się na wschodniej części kontynentu. Z powodu geologicznej aktywności Andów, skały na zachodzie kontynentu są o wiele młodsze. Jeśli Amazonka zawsze płynęłaby na wschód, jak jest to obecnie, znacznie młodsze drobiny minerałów znajdowane byłyby w osadach wypłukiwanych od strony Andów.

Dane te wyciągnięto na podstawie badania cyrkonu - minerału, którego drobiny pozwalają ustalić wiek osadów.

Wcześniejsze badania, co prawda zidentyfikowały kierunek biegu rzeki, lecz jedynie na poszczególnych odcinkach. Tym razem badacze zbadali 80 proc. obszaru dorzecza Amazonki pobierając próbki cyrkonów.

Zebrane dane, wraz z wcześniejszymi badaniami pozwoliły zilustrować olbrzymią zmianę w kierunku biegu Amazonki na przestrzeni milionów lat - czytamy w serwisie BBC News.

Źródło: Lasypolskie

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek