Komórki macierzyste przywrócą wzrok?


Komórki macierzyste przywrócą wzrok?: artykuł nr 3712

2006-11-09 15:33:42 Medycyna

Komórki macierzyste mogą pomóc niewidomym w odzyskaniu wzroku - takie wnioski płyną z badań brytyjskich naukowców. Na razie udało się przywrócić wzrok myszom, ale wiele wskazuje na to, że i u człowieka podobna metoda, polegająca na przeszczepie komórek siatkówki oka, powinna być skuteczna.

Eksperyment przeprowadzono na myszach, cierpiących na genetyczne zwyrodnienie siatkówki. Podobne choroby są jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u ludzi. Jak donosi tygodnik "Nature", autorom metody udało się odnieść sukces, gdy użyli komórek macierzystych na nieco późniejszym etapie rozwoju, niż stosowane we wcześniejszych eksperymentach.

Do tej pory komórki te po transplantacji do chorych oczu nie były w stanie przekształcić się w działające fotoreceptory. Po zastosowaniu nowej metody myszy częściowo odzyskiwały wzrok. Co ważne, są szanse, że komórki do przeszczepu będzie można pobierać od samych pacjentów, bez ryzyka ich odrzucenia. Pierwszych testów z udziałem ludzi może spodziewać się najwcześniej za klika lat.

Źródło: Nature/RMF FM

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny