Nielegalna wieś w Puszczy Noteckiej do rozbiórki?


Nielegalna wieś w Puszczy Noteckiej do rozbiórki?: artykuł nr 3736

2006-11-13 15:03:46 Ciekawostki

Prawie połowa budynków w Białej, wsi położonej w Puszczy Noteckiej, została wybudowana nielegalnie. Rada Miejska w Wieleniu na ostatniej sesji uchwaliła plan zagospodarowania miasta i tym samym cała gmina posiadałaby już te ważne dokumenty, gdyby nie jeden wyjątek: Biała - pisze "Gazeta Poznańska". To, że Biała stała się modną wsią letniskową, to nic dziwnego. Wieś jest bowiem pięknie położona: w centrum Puszczy Noteckiej, nad jeziorem, po którym pływał kajakiem Karol Wojtyła zanim został papieżem.

Zainteresowanie wsią pojawiło się w połowie lat 70, wówczas jako pierwszy przybył do wsi ksiądz z pobliskiej miejscowości. Okolica zachwyciła go, kiedy więc przeszedł na emeryturę zamieszkał tam. Po nim przyszli inni: ludzie z Poznania, ze Śląska, Gdańska, Łodzi.... Rolnicy szybko odkryli biznes i niemal wszyscy pozbyli się swojej ziemi; dzisiaj tylko jedna rodzina utrzymuje się z uprawy roli. W ciągu trzydziestu lat sprzedano tam około 600 działek i wybudowano około 500 budynków o różnych wielkościach, i standardzie.

Większość budowała bez zezwolenia. Niewielu zważało na to, że trzeba zdobyć dokumenty umożliwiające prowadzenie takiej inwestycji. Efekt jest taki, że ponad połowa z nowych budynków powstała nielegalnie, a więc zgodnie z prawem powinna zostać rozebrana, albo przejść proces legalizacji, który jest kosztowny i możliwy tylko wówczas, gdy budynek mimo braku odpowiedniej dokumentacji powstał bez naruszania prawa budowlanego.

Źródło: zieloni.org.pl/Gazeta Poznańska/PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek