Lasy jednym z tematów konferencji ONZ w Nairobi


Lasy jednym z tematów konferencji ONZ w Nairobi: artykuł nr 3768

2006-11-16 21:08:54 Leśnictwo

Do 2020 roku w Polsce zalesione zostanie ponad 780 tys. ha gruntów - poinformował w czwartek Roman Michalak z Instytutu Badawczego Leśnictwa podczas prezentacji na międzynarodowej konferencji klimatycznej w Nairobi (Kenia). Od 6 listopada w Nairobi trwa 12. Konferencja Stron (COP12) Ramowej Konwencji ONZ o Zmianach Klimatu oraz 2. Spotkanie Stron (MOP2) Protokołu z Kioto. W spotkaniu zorganizowanym przez polską delegację uczestniczyli ministrowie środowiska Niemiec, Finlandii i Indonezji.

Podczas prezentacji przedstawiciele polskiej delegacji podkreślili szczególne znaczenie lasów w ochronie klimatu. - Działalność leśnictwa może odgrywać ważną rolę w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i łagodzić zmiany klimatu, poprzez włączenie ich w proces pochłaniania dwutlenku węgla - wyjaśnił Michalak. [...]

Michalak powiedział, że absorpcja dwutlenku węgla w drewnianej biomasie w latach 1990-2005 wyniosła 330 mln ton, a Protokół z Kioto zakładał 170 mln ton. - Widać zatem - że mamy znaczącą nadwyżkę - podkreślił Michalak.

Minister środowiska Jan Szyszko chce, aby polskie lasy zostały włączone w system handlu emisjami. Projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie został już przekazany do konsultacji społecznych i opublikowany.

Źródło: PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa