1200 uczniów wzięło udział w konkursie przyrodniczym


1200 uczniów wzięło udział w konkursie przyrodniczym: artykuł nr 2875

2006-07-05 21:17:37 Leśnictwo

Ponad 1200 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w IV edycji konkursu Na tropach przyrody - informuje Grażyna Wolska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 1 lipca na terenie parku w Buczku Małym (Nadleśnictwo Lipka). Konkurs organizowany jest przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Delegatury Kuratorium Oświaty w Pile .

Jak informuje Grażyna Wolska, jego celem była „popularyzacja piękna środowiska leśnego wśród dzieci i młodzieży poprzez obserwacje i dokumentowanie zmian fenologicznych zachodzących w przyrodzie, jak również wyrabianie nawyku dzielenia się z innymi zdobytymi doświadczeniami i doznaniami w obcowaniu z przyrodą”.

Nagrodzono:

* grupa – szkoły podstawowe kl.I-III I miejsce - zespół uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Bojowników o Wolność i Demokrację w Krzyżu Wlkp.;

* grupa – szkoły podstawowe kl. IV-VI I miejsce - zespół uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Świętej;

* grupa – gimnazja I miejsce - zespół uczniów z Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim;

* grupa – szkoły ponadgimnazjalne I miejsce - zespół uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Trzciance.

Nagrodę Grand Prix w postaci zestawu komputerowego przyznano Szkole Podstawowej im. Bojowników o Wolność i Demokrację w Krzyżu Wielkopolskim. Jej uczniowie cztery razy znaleźli się w gronie laureatów konkursu „Na tropach przyrody”.

Konkurs trwał od września 2005 roku do końca lutego 2006 roku. Jak wyjaśnia przedstawicielka RDLP w Pile, uczestnicy konkursu obserwowali zmiany, jakie zachodzą na wybranych powierzchniach jesienią i zimą, a następnie sporządzali dokumentację tych obserwacji.

„Komisje konkursowe oceniające prace na szczeblu szkół, nadleśnictw i RDLP w Pile podkreślały, że uczestnicy konkursu dobrze poznali otaczającą przyrodę, potrafią rozróżniać gatunki zwierząt i roślin, bacznie obserwować środowisko naturalne, zauważają zmiany, jakie w nim zachodzą i nauczyli się wyciągać z nich wnioski, potrafią też przekazać swoją wiedzę o tym, co zobaczyli w lesie” – informuje Grażyna Wolska.

„Wiemy już, że musimy dbać o przyrodę, cierpliwie obserwowaliśmy zachodzące w niej zmiany, sprawdzaliśmy, czy nie ma śmieci na tym terenie. Z wytrwałością wykonywaliśmy prace plastyczne. Czuliśmy zapachy jesieni i zimy, podziwialiśmy kolor jesiennych liści i biel szaty zimowej drzew i krzewów„ – napisali m.in. w swojej pracy uczniowie ze SP im. BOWiD w Krzyżu Wlkp.

Udział w konkursie zgłosiło 198 zespołów ze 109 szkół podstawowych, 53 gimnazjów i 36 szkół ponadgimnazjalnych z terenu działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa