Orły przednie zaczęły wysiadywać jaja


Orły przednie zaczęły wysiadywać jaja: artykuł nr 4288

2007-03-07 12:34:56 Zoologia

Co najmniej trzy tygodnie wcześniej bytujące w Karpatach orły przednie rozpoczęły w odbudowanych gniazdach wysiadywanie jaj - informuje koordynator Komitetu Ochrony Orłów regionu Polski południowo-wschodniej, Marian Stój. Ornitolog przypomina, że 60-70 proc. orłów składa po dwa jaja, reszta po jednym. Okres wysiadywania jaj trwa 45 dni.

"Orły przednie wysiadywanie jaj zaczynały w ostatnich dniach marca lub na początku kwietnia. W tym roku korzystając z wczesnej wiosny wiele par, szczególnie starszych, uczyniło to co najmniej trzy tygodnie wcześniej niż zwykle" - mówi Stój.

"Pary wychowują jednak zazwyczaj tylko jedno pisklę. U orłów występuje bowiem tzw. zjawisko kainizmu, które polega na eliminacji słabszego osobnika" - wyjaśnił Stój. Według niego, kainizm pojawia się do tygodnia po wylęgu, a rodzice nie ingerują w rywalizację potomstwa. "Od początku lat 90. tylko kilka razy gniazda opuściły dwa osobniki" - zaznacza ornitolog.

W lipcu młody orzeł opuści gniazdo. Do zimy będzie przebywać w towarzystwie rodziców, a dojrzałość płciową za cztery lata.

W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach, głównie w Beskidzie Niskim i w Bieszczadach. Poza Karpatami można je spotkać m.in. na Mazurach.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - 2 metry. Drapieżnik żywi się m.in. zającami, kunami, kotami, krukami, myszołowami. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz. Jego gniazda znajdują się w miejscach niedostępnych, w koronach bardzo wysokich drzew lub na skałach. Może dożyć stu lat.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

 

Zobacz też:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii