Apogeum wiosennych przelotów ptaków


Apogeum wiosennych przelotów ptaków: artykuł nr 4297

2007-03-09 11:51:07 Zoologia

W najbliższych dniach nad Biebrzą (Podlaskie) nastąpi apogeum wiosennych przelotów ptaków – oceniają biebrzańscy przewodnicy turystyczni. Obserwacja tego zjawiska to niezwykłe przeżycie dla ornitologów, przyrodników i obserwatorów przyrody. Już teraz trudno w regionie o wolne kwatery. W Biebrzańskim Parku Narodowym, który chroni największe obszary bagienne w Europie, wiosną zatrzymują się na odpoczynek tysiące ptaków.

Jak informuje jedna z organizatorek turystyki nad Biebrzą, Katarzyna Ramotowska ze stowarzyszenia Biebrza Koneserom, w tym roku najlepszy czas na wiosenne obserwacje ptaków nad Biebrzą to najbliższy (10-11 marca) i następny (17-18 marca) weekend.

Ostatnie dni w Podlaskiem są ciepłe i słoneczne, co sprawia, że woda na rozlewiskach szybko spływa. „Trochę się boimy, że stanie się to za szybko, bo wtedy minie nas to najpiękniejsze przedwiośnie” – mówi Ramotowska.

Już teraz na rozlewiskach Biebrzy można spotkać gęsi (białoczelne, zbożowe i gęgawy), łabędzie (krzykliwe i nieme), żurawie i kaczki (gągoły, świstuny, rożeńce i krzyżówki). Można zobaczyć zarówno duże, kilkutysięczne stada ptaków, jak i pojedyncze pary. „Mamy szczyt sezonu” – podkreśla Ramotowska.

Dodatkowymi atrakcjami dla miłośników biebrzańskiej przyrody są teraz także wydry, norki i bobry, które można łatwo spotkać i sfotografować. Łosie przebywają jeszcze w zimowych ostojach w lasach sosnowych – to szansa na zobaczenie tych zwierząt z bliska – ale wkrótce wyruszą na bagna. Aby bagna zazieleniły się, trzeba jednak jeszcze poczekać.

Nad Biebrzą przebywają obecnie przyrodnicy, fotograficy, filmowcy oraz dziennikarze - m.in. z Wielkiej Brytanii i Holandii - którzy – zdaniem Ramotowskiej – przyjechali tu także dlatego, że interesują się sprawą konfliktu wokół budowy drogi przez pobliską dolinę Rospudy.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii