Z wtorku na środę astronomiczna wiosna


Z wtorku na środę astronomiczna wiosna: artykuł nr 4343

2007-03-20 13:31:33 Ciekawostki

W nocy z wtorku na środę Słońce znajdzie się w punkcie Barana, rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę. Pory roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego. Oś obrotu tworzy z ekliptyką kąt 66.5 stopnia, dzięki czemu przez pół roku bardziej na działanie promieni słonecznych wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół -półkula południowa.

Nie wszystkie planety mają pory roku. Na przykład oś obrotu Merkurego jest prostopadła do ekliptyki i w każdym dniu roku jego półkule dostają taką samą ilość światła. Niemniej ze względu na brak atmosfery i bliskość Słońca w trakcie dnia, temperatura na jego powierzchni dochodzi do 500 stopni C, a w nocy spada do -150.

Dwa razy w roku Słońce znajduje się w punktach, w których ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim (rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską). W momentach tych mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocą i początkiem astronomicznej wiosny lub jesieni. Punkt przecięcia ekliptyki z równikiem niebieskim, w którym znajduje się Słońce przechodząc z półkuli południowej na północną, nazywa się punktem Barana i przejście przez niego rozpoczyna astronomiczną wiosnę.

W tym roku Słońce znajdzie się w punkcie Barana 21 marca o godzinie 01:07 i w tym samym momencie rozpocznie się astronomiczna wiosna.

Wiosna rozpoczyna się każdego roku w trochę innym momencie, ze względu na to, że w naszym kalendarzu mamy do czynienia z całkowitą liczą dni w ciągu roku (365 lub 366), natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje 365.24 dnia.

Warto jeszcze dodać, że początek astronomicznej wiosny, wraz z fazą Księżyca, wyznacza czas Świąt Wielkanocnych. Według tradycji święta występują w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku wiosna rozpoczyna się 21 marca, pełnię mamy w poniedziałek 2 kwietnia, a zatem Wielka Niedziela przypada na 8 kwietnia.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek