Festiwal Nauki w Bydgoszczy


Festiwal Nauki w Bydgoszczy: artykuł nr 6799

2010-05-24 15:26:48 Ciekawostki

Ponad 350 imprez - m.in. warsztaty włoskiej komedii, zwiedzanie laboratorium kryminalistycznego, demonstracje doświadczeń chemicznych i fizycznych oraz pokazy tańców regionalnych - czeka na gości pierwszego Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Impreza odbędzie się w dniach 26-28 maja.

"Do tej pory w Bydgoszczy mieliśmy Dni Nauki, organizowane jedynie przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego" - powiedziała PAP mgr Katarzyna Lutkowska z Biura Organizacyjnego Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Rosnące zainteresowanie tego rodzaju imprezami i chęć integracji środowiska akademickiego spowodowały, że Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zaprosił do współpracy inne uczelnie.
Do inicjatywy UKW przyłączyły się Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy i Wyższa Szkoła Gospodarki.

"Ponad 350 imprez zamknęliśmy w ramach 6 ścieżek tematycznych" - wyjaśnia Lutkowska. Ścieżki - humanistyczną, przyrodniczą, pedagogiczno-psychologiczną, matematyczno-fizyczno-chemiczną, artystyczną i technologiczną - łatwo odszukać na stronie festiwalu.

Festiwal zainauguruje 26 maja o godz. 16.00 koncert na Rybim Rynku w Bydgoszczy. Tego dnia odbędą się jeszcze m.in. pokaz tańców regionalnych, breakdance oraz koncerty włoskiego piosenkarza - Roberto Acciano i wspólny koncert chórów trzech uczelni, biorących udział w Festiwalu.

Kolejne dwa dni wypełnią dyskusje, gry, konkursy, pokazy, warsztaty, wystawy i wykłady. "Staramy się, by każdy mógł uczestniczyć w Festiwalu. Mieliśmy bardzo dużo zgłoszeń organizacji imprez ze strony naukowców i różnych instytucji" - przyznaje Katarzyna Lutkowska. Będą więc imprezy dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Podczas warsztatów "Zdobienie książki w średniowieczu" dzieci będą mogły pokolorować szablony inicjałów z dawnych manuskryptów. Uczestnicy wykładu "Procesy o czary w siedemnastowiecznej Bydgoszczy" przekonają się, kogo najczęściej oskarżano o tajemne moce, a na warsztatach "Filmowe ścieżki Woody'ego Allena" będzie można porozmawiać ma temat stylu artysty.

Na festiwalu nie zabraknie doświadczeń chemicznych i fizycznych, warsztatów biologicznych, nawet takich, podczas których będzie można własnoręcznie sklonować roślinę.

W program imprezy znajdą się też warsztaty umuzykalniające, koncerty, a także pokaz robotów i lewitacji elektromagnetycznej, puszczanie balonów, warsztaty i porady na temat tego, jak osiągnąć sukces w małżeństwie lub jakie zabawy sprzyjają rozwojowi dziecka w pierwszym roku życia.

"Cieszymy się, że udało nam się zaprosić do współpracy ok. 40 partnerów, a w tym Komendę Wojewódzką Policji - mówi Lutkowska. - Nasi goście zobaczą m.in. psy policyjne, pokazy walk i zwiedzą laboratorium kryminalistyczne, gdzie grupki po 50 osób, uczestnicząc w warsztatach kryminalistycznych, będą mogły zapoznać się z technikami wykorzystywanymi w analizie kryminalistycznej".

Na 28 maja zaplanowano dzień włoski, w czasie którego będzie można poznać bajki włoskie i włoską kuchnię, wziąć udział w warsztatach włoskiej komedii "commedia dell'arte" lub wybrać się na wirtualny spacer po Rzymie.

PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek