Komisja Petycji PE za szybkim rozwiązaniem problemu obwodnicy Augustowa


Komisja Petycji PE za szybkim rozwiązaniem problemu obwodnicy Augustowa: artykuł nr 4677

2007-06-14 14:57:30 Ekologia

Europosłowie z Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego (PE) opowiedzieli się w środę w Augustowie (Podlaskie) za szybkim rozwiązaniem problemu obwodnicy Augustowa. Członkowie komisji od wtorku gościli w woj. podlaskim. W środę pływali kajakami po rzece Rospuda, by zobaczyć dolinę, którą ma przebiegać estakada w ramach obwodnicy Augustowa. Europosłowie spotkali się także z władzami miasta i mieszkańcami Augustowa.

"Sami doświadczyliśmy trudności, jakie są w Augustowie. Byliśmy zaskoczeni stanem bezpieczeństwa na drodze. Jesteśmy za tym, by jak najszybciej to zmienić" - powiedział na spotkaniu z mieszkańcami miasta przewodniczący delegacji Komisji Petycji PE Thijs Berman.

Według posłów z Komisji Petycji, należy jak najszybciej rozwiązać problemy komunikacyjne na drodze krajowej nr 8, przebiegającej przez Augustów. Chodzi im o to, by poprawić bezpieczeństwo na 1,5 km odcinku, gdzie pod kołami tirów giną mieszkańcy Augustowa.

Burmistrz Augustowa Leszek Cieślik przekonywał gości do wariantu obwodnicy z estakadą. Poinformował, że cała procedura prawna dotycząca inwestycji została rozpoczęta i zakończona jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Według Cieślika, kiedy wchodziliśmy do UE, była podjęta decyzja, że obwodnica powstanie w wariancie z estakadą przez dolinę Rospudy.

Berman przypomniał z kolei władzom Augustowa, że strona polska przyjęła warunki programu Natura 2000 i to Polska sama wyznaczała obszary objęte tym programem.

Botanik prof. Aleksander Sokołowski powiedział podczas spotkania, że uczestniczył w określaniu obszarów Natury 2000. Nie spodziewał się jednak, że będzie wiązało się to z problemami dla takich inwestycji, jak z obwodnicą Augustowa.

"Nie ma problemu przyrodniczego przy tej inwestycji. Jest to minimalne wkroczenie w środowisko naturalne. Najcenniejsze gatunki znajdują się w innych miejscach doliny Rospudy" -przekonywał profesor.

Członkowie komisji pytani przez mieszkańców o to, czy są za przebiegiem obwodnicy przez Rospudę z estakadą, czy za projektem ekologów przez wieś Chodorki, powiedzieli, że za wcześnie jest na ostateczne wnioski.

Spór o obwodnice w województwie podlaskim, a zwłaszcza o przebieg obwodnicy Augustowa, trwa od wielu miesięcy. Inwestycji przez dolinę Rospudy sprzeciwiają się organizacje ekologiczne i proponują inny jej wariant. Sprzeciwia się też Komisja Europejska, która skierowała sprawę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

W maju w województwie odbyło się referendum w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa. Formalnie okazało się nieważne, bo wzięło w nim udział mniej niż 30 proc. uprawnionych do głosowania. Ale ponad 90 proc. tych, którzy głosowali, opowiedziało się za obecnie proponowanym wariantem inwestycji.

Komisja Petycji PE - choć nie ma możliwości podejmowania wiążących decyzji - zajmuje się tą sprawą, gdyż wpłynęło do niej kilkadziesiąt różnych listów dotyczących tego tematu. Komisja może proponować i rekomendować rozwiązania przez nią wypracowane.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii