Odkryj świat Karola Darwina


Odkryj świat Karola Darwina: artykuł nr 6370

2009-09-16 17:06:10 Ciekawostki

British Council we współpracy z ambasadą Wielkiej Brytanii w Warszawie, Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie, Warszawskim Festiwalem Nauki oraz Szkołą Festiwalu Nauki zapraszają warszawiaków na wystawę „Darwin Now”, poświęconą dziedzictwu Karola Darwina. Będzie można ją oglądać od 21 września do 15 października pod Wielkim Świetlikiem w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, ul. Dobra 56/66, od poniedziałku do soboty między 9:00 a 21:00 i w niedziele między 15:00 a 20:00. Wystawa jest organizowana z okazji przypadającej na 2009 rok dwusetnej rocznicy urodzin Darwina i sto pięćdziesiątej rocznicy publikacji jego przełomowego dzieła „O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego”.

Wystawa „Darwin Now” na szesnastu planszach, w atrakcyjny wizualnie sposób, opowiada historię powstania książki Karola Darwina, zarysowuje jej główne idee i wyjaśnia, w jaki sposób tworzą one podstawy współczesnej biologii i medycyny, czyniąc teorię brytyjskiego naukowca jednym z najważniejszych narzędzi używanych przez biologów, wykorzystywanym bardzo szeroko, zarówno przy np. badaniach zmian klimatu, jak i replikacji DNA. Wystawa to dobra okazja dla wszystkich, nie tylko miłośników biologii, aby bliżej zapoznać się z dorobkiem wybitnego brytyjskiego uczonego i jego teorią ewolucji.

Karol Darwin i jego przełomowe dzieło stali się symbolem współczesnej wizji świata żywego.  
„O powstawaniu gatunków” wciąż oddziałuje na rozwój wielu nauk, pomagając w szukaniu odpowiedzi na niektóre z najważniejszych pytań, jakie stoją przed nami w XXI wieku, chociaż do dzisiaj budzi też kontrowersje. Pomimo swojej prostoty jest często nierozumiana, a czasem nawet celowo źle interpretowana. O tym i o czynnikach wpływających na zmiany w dziedzinie biologii oraz obecnym rozumieniu ewolucji opowie w swoim wykładzie zatytułowanym „The evolution of evolution: the development of Darwin’s dangerous idea” („Ewolucja ewolucji: rozwój niebezpiecznej idei Darwina”) zaproszony specjalnie z okazji otwarcia wystawy znany brytyjski biolog dr Jeremy Pritchard z Uniwersytetu w Birmingham. Wykład będzie tłumaczony symultanicznie z języka angielskiego na język polski.

Darwin Now w Krakowie
Wystawa Darwin Now w Krakowie (więcej zdjęc z wystawy i Festiwalu Nauki w Krakowie)


„Darwin Now” jest częścią międzynarodowego programu British Council, na który składa się wiele różnorakich wydarzeń na całym świecie. Ich celem jest przybliżenie sylwetki Darwina i jego dokonań oraz umożliwienie otwartego i bezstronnego dialogu między ewolucją a religią.
W Polsce do końca roku wystawa zawita do jedenastu miast.

Więcej informacji na www.britishcouncil.org/pl/poland-darwin-now oraz www.britishcouncil.org/darwin.
Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek