Rakotwórczy akrylamid we frytkach


Rakotwórczy akrylamid we frytkach: artykuł nr 4787

2006-07-10 00:00:00 Medycyna

Odkrycie akrylamidu - związku, który najprawdopodobniej działa na ludzi rakotwórczo - wywołała falę badań różnych metod gotowania. Akrylamid tworzy się podczas smażenia oraz pieczenia w piekarniku, na ruszcie i grilu, gdzie jednocześnie panuje wysoka temperatura i mała wilgotność.

Naukowcy z tureckiego Uniwersytetu w Mersin, kierowani przez Koray Palazoglu, doszli do wniosku, że ilość akrylamidu we frytkach można ograniczyć, skracając czas ich smażenia na oleju. W tym celu proponują wstępne przygotowanie surowych frytek w kuchence mikrofalowej. Badacze ci wykazali, że zastosowanie mikrofal przed smażeniem wyraźnie zmniejszyło ilość akrylamidu na powierzchni frytek.

Gdy ziemniaki smażono na oleju w temperaturze odpowiednio 150, 170 i 190 st. C. - po wcześniejszym mikrofalowaniu - zawartość akrylamidu we frytce zmniejszyła się odpowiednio o 36 proc, 41 proc. i 60 proc. - informują naukowcy.

____________________________
Akrylamid (akryloamid, 2-propenamid) to związek organiczny należący do amidów (amid kwasu akrylowego). Jest substancją silnie toksyczną o działaniu rakotwórczym. Stosowany przy produkcji plastików (poliakrylamid). Duże ilości akrylamidu powstają podczas obróbki termicznej (smażenia, pieczenia) produktów spożywczych zawierających skrobię i krochmal (węglowodany) np. chipsy, frytki. Zawierają go także niektóre gatunki chleba. Powstaje także w czasie smażenia mięs w wysokich temperaturach.

Źródło: PAP/Wikipedia

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny