Wykryto nowy, groźny szczep wirusa H5N1


Wykryto nowy, groźny szczep wirusa H5N1: artykuł nr 4789

2006-07-10 00:00:00 Medycyna

Naukowcy wykryli w Chinach nowy szczep wirusa ptasiej grypy. Najprawdopodobniej jest on odporny na dotychczas wynalezione szczepionki i może wywołać nową falę zachorowań drobiu w Azji Południowo-Wschodniej, a także w innych regionach Eurazji. Jest on zaraźliwy również dla ludzi.
Szczep nazwany został roboczo "wirusem z Fujian", ponieważ po raz pierwszy wyodrębniono go prowincji Fujian na południu Chin w marcu 2005 roku. Od października 2005 roku wykrywano go coraz częściej już w sześciu prowincjach chińskich, gdzie wypierał inne szczepy wirusa typu H5N1 i stał się szczepem najczęściej dominującym.

Wirus przekroczył również granice - przedostał się już do Laosu, Malezji, Tajlandii oraz Hongkongu. W Tajlandii, a prawdopodobnie również w wielu miejscach w Chinach, wywołał ptasią grypę u ludzi.

Naukowcy nie wykluczają, że szczep ten powstał w trakcie wprowadzania programu szczepień, którego celem było uchronienie ptactwa domowego przed masowymi zarażeniami wcześniej spotykanymi szczepami wirusa H5N1. Program szczepień wprowadzono w Chinach na szeroką skalę we wrześniu 2005 roku.

Nowy szczep wykrył zespół naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu pod kierownictwem profesora Yi Guan. Relację z ich badań zamieszczono we wtorkowym numerze wydawnictwa Materiały Narodowej Akademii Nauk.

Cytowany przez AP specjalista Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Michael L.Perdue mówi, że nowy szczep nie powoduje zwiększonego zagrożenia dla ludzi "jeśli nie brać pod uwagę faktu, że jest on już dość szeroko rozpowszechniony". Powoduje on wprawdzie zachorowania ludzi, ale jak dotąd nie ma żadnych dowodów na to, że jest w stanie przenosić się z człowieka na człowieka, co bardzo zwiększałoby zagrożenie epidemiologiczne.

Inni cytowani przez agencję specjaliści wskazują na konieczność możliwie najszybszego opracowania szczepionek skutecznych wobec nowego szczepu. Zwracają też uwagę, że powstanie nowej odmiany wskazuje na "dryfowanie wirusa" i jego ciągłe zmiany.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny