Dzień żubra w Lutowiskach


Dzień żubra w Lutowiskach: artykuł nr 4840

2007-07-23 15:00:20 Zoologia

W sobotę 28 lipca br. Gmina Lutowiska we współpracy z nadleśnictwami: Lutowiska i Stuposiany organizuje I Dzień Żubra w Bieszczadach. W bogatym programie przewidziano m. in. odsłonięcie tablicy upamiętniającej wypuszczenie na wolność żubrów w 1963 roku. Pamiątkowy głaz z tablicą znajdzie się w Pszczelinach na terenie leśnej klasy prowadzonej przez Nadleśnictwo Stuposiany. Jego odsłonięcie nastąpi o godz. 9.00 w sobotę.

Pozostałe fragmenty programu Dnia Żubra odbędą się już w Lutowiskach. O godzinie 10.00 inauguracja, w tym: powołanie Kapituły Statuetki Bieszczadzkiego Żubra i otwarcie wystawy fotografii Tadeusza Budzińskiego pt. „Żubr w Karpatach”.

Od godziny 11.00 cały blok zdarzeń, a wśród nich: ekspozycja produktu lokalnego, warsztaty rzemiosła i rękodzieła artystycznego organizowane przez Stowarzyszenie „BIES”, degustacja jadła regionalnego, koncert kapeli bojkowskiej „Balowie” z Baligrodu oraz występ Adriana Wisniowskiego, laureata Ogólnopolskiego Konkursu „Bajarze z Leśnej Polany”, który zaprezentuje „Balladę o Żubrze Pubalu”. O historii bieszczadzkich żubrów przypomni Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany.

Po południu od godziny 14,00 rozpoczną się zawody bieszczadzkich drwali a po nich … - „walka żubrów” - konkurs siłowo zręcznościowy dla prawdziwych bieszczadników. Wręczenie nagród zwycięzcom konkursów przewidywane jest na godzinę 17,00. Kolejnym punktem będzie pokaz koni z ośrodków jeździeckich zrzeszonych w Bieszczadzkim Klubie Górskiej Turystyki Jeździeckiej przy PTTK Ustrzyki Dolne oraz koncert zespołów artystycznych. O godzinie 18,00 w kinie „Otryt” zaplanowano projekcję filmu pt. „Żubr jest dziki w Bieszczadach” autorstwa Jacka Szarka.

O zmroku rozpocznie się zabawa taneczna, na którą organizatorzy zapraszają mieszkańców Bieszczadów i przybywających tu turystów. - Głównym celem organizacji Dnia Żubra jest promocja dokonań leśników pracujących w Bieszczadach i ich wkładu w ochronę bieszczadzkiej przyrody, w tym przede wszystkim w ochronę żubrów. - Mówi Włodzimierz Podyma, wójt Gminy Lutowiska. – Żubr zamieszkał w tych górach 44 lata temu i ma się dobrze do dziś dzięki zaangażowaniu miejscowych nadleśnictw.

Miejsce imprezy: Lutowiska – stadion, kino „Otryt” i sala Gminnego Ośrodka Kultury. Organizatorzy : Urząd Gminy w Lutowiskach, Gminny Ośrodek Kultury w Lutowiskach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Nadleśnictwo Lutowiska, Nadleśnictwo Stuposiany, Bieszczadzki Park Narodowy Sponsorzy imprezy: BANK PEKAO S.A ODDZIAŁ w Ustrzykach Dolnych, Kompania Piwowarska “Żubr”, Delikatesy Centrum – Maria Wiktorska

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii