Pensjonaty dla zwierząt coraz popularniejsze


Pensjonaty dla zwierząt coraz popularniejsze: artykuł nr 3076

2006-08-04 21:28:44 Zoologia

W szczycie sezonu urlopowego prawdziwe oblężenie przeżywają pensjonaty dla zwierząt. Do zwierzęcych hoteli trafiają psy, koty, a nawet iguany i kraby. Doba pobytu kosztuje średnio od 10 zł w przypadku gryzoni do 40 zł za duże psy. Cena obejmuje wyżywienie. W niektórych pensjonatach za dodatkową opłatą można zagwarantować pupilowi częstsze niż innym spacery i czesanie.

W większości pensjonatów wszystkie miejsca są zajęte, rezerwacji trzeba dokonywać kilka tygodni przed planowanym urlopem. "Poza okresem wakacyjnym na 11 miejsc zajęte są 1-2, a teraz nie mamy żadnego wolnego" - mówi Olga Owczarek z jednego z podwarszawskich pensjonatów dla zwierząt.

Hotele dla zwierząt działają w wielu miastach. Zwykle przyjmują psy, koty i inne małe zwierzęta, np: świnki morskie, króliki, tchórzofretki i papugi. "Zdarzył się przypadek, że ktoś chciał zostawić barana" - dodaje Owczarek.

Warunkiem przyjęcia zwierzaka jest przedstawienie aktualnej książeczki zdrowia z zaświadczeniami o szczepieniach. Mile widziane są też zabawki, posłania i koce, do których zwierzęta są przyzwyczajone.

Jak zaznacza sekretarz generalny Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Wojciech Muża, oddanie psa lub kota do hotelu traktować należy jako ostateczność. "Zwierzęta bardzo tęsknią. Zdarzają się psy, które przez cały pobyt nic nie jedzą" - mówi. Jego zdaniem, najlepiej gdy zwierzę zostawimy pod opieką znanej mu osoby.

Jeżeli jednak ktoś już zdecyduje się na oddanie pupila do "hotelu", to Muża radzi, aby najpierw przeprowadzić wywiad. "Zobaczyć to miejsce, poprosić o referencje, zapytać o weterynarza, który ma się opiekować tymi zwierzętami". Dodaje, że należy również zwrócić opiekunom uwagę na jedzenie, do jakiego
przyzwyczajone jest zwierzę.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii