Europejski Dzień Walki z Depresją


Europejski Dzień Walki z Depresją: artykuł nr 48960

2010-10-16 01:50:25 Medycyna

Pod hasłem Walcz z depresją - wyjdź do ludzi, będzie obchodzony Europejski Dzień Walki z Depresją. Ma on pokazać, że osoby dotknięte tą chorobą nie są osamotnione w swojej walce. Według WHO depresja jest 4. pod względem występowania chorobą na świecie.

Zjawisko depresji to problem, który wciąż rośnie. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2020 roku znajdzie się ona na drugim miejscu wśród najczęściej występujących chorób - powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji Joanna Chatizow.
Podkreśliła, że choroba ta dotyka w krajach uprzemysłowionych - w Europie i Stanach Zjednoczonych - od 6 do 12 proc. populacji osób dorosłych i ok. 15 proc. osób w wieku podeszłym. Dodała, że dwa razy częściej na depresję zapadają kobiety. Podkreśliła też, że część chorych nigdzie się nie zgłasza i nie szuka pomocy.

W sobotę, w Europejskim Dniu Walki z Depresją, akcja informacyjna Stowarzyszenia odbędzie się w Warszawie między godz. 12 a 16 na ul. Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat.

W akcji weźmie udział ok. 50 wolontariuszy. "Są to młode osoby - głównie studenci psychologii lub medycyny, które przeszły odpowiednie przeszkolenie" - powiedziała Chatizow. Dodała, że wolontariusze będą rozdawać materiały informacyjne, ulotki, ale także sami będą udzielać informacji np., jak szukać pomocy.

Celem akcji jest upowszechnianie i rozwijanie wiedzy na temat zaburzeń psychicznych oraz zmiana postaw społecznych, by przeciwdziałać stygmatyzacji i wykluczeniu społecznemu osób z problemami psychicznymi.

Jak podaje Stowarzyszenie - według niektórych badań - 64 proc. chorych przyznaje, że bliscy opiekowali się nimi w trakcie choroby, a 86 proc. osób, które dowiadują się, że ktoś z ich otoczenia ma depresję, wykazuje inicjatywę i chęć aby tej osobie pomóc. "To pokazuje, że lęk przed szukaniem pomocy, mówieniem o własnej chorobie, brakiem akceptacji przez innych jest często nieuzasadniony" - oceniają organizatorzy akcji.

Stowarzyszenie informuje, że w każdą środę, między godziną 16 a 17 pod numerem telefonu: 22 843 18 75 dyżurują lekarz oraz psycholog, którzy odpowiadają na pytania, dotyczące nie tylko depresji, ale wszelkich zaburzeń psychicznych.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny