Nowe pokolenie żółwi błotnych


Nowe pokolenie żółwi błotnych: artykuł nr 4916

2007-08-18 06:02:13 Zoologia

Pomimo kapryśnego lata udały się tegoroczne gody żółwi błotnych w dolinie rzeki Ilanki niedaleko Rzepina (Lubuskie) - jednego z najcenniejszych w Zachodniej Polsce miejsc lęgowych tych gadów. Pierwsze żółwiki już się wykluły, kolejne jeszcze w tym miesiącu powinny wyjść z jaj - informuje dr Bartłomiej Najbar z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jak mówi Najbar jako pierwsze wykluły się żółwie z jaj złożonych w ostatniej dekadzie maja w gniazdach na ciepłych stanowiskach. W tym roku w dolinie Ilanki jest łącznie ok. 8-10 gniazd, w który może być ok. 100 jaj.

"W części z gniazd zlokalizowanych w miejscach zacienionych, gdzie żółwice składały jaja w czerwcu młode przyjdą na świat za dwa do trzech tygodni, oczywiście przy sprzyjającej pogodzie. Obecny wynik na poziomie ok. 50 proc. wyklutych jaj jest bardzo dobry" - mówi Najbar.

Od wielu lat część jaj była wybieranych z gniazd w celu sztucznej inkubacji i ochrony przed drapieżnikami. W tym roku naukowcy pozostawili je w gniazdach, by sprawdzić jak uda się ich inkubacja w naturalnych warunkach. Postanowili zająć się młodymi osobnikami. W tym celu do odchowu zabrali już 34. młode żółwiki.

Program ochrony żółwi błotnych w woj. lubuskim jest prowadzony przez Bartłomieja Najbara przy współpracy leśników z nadleśnictwa w Rzepinie. Od 1998 r. oznakowano na tym terenie 71. żółwi. Z 200 zebranych jaj przyszło na świat ponad 160 żółwi, które pod odchowaniu wróciły do środowiska naturalnego.

Występujący w Polsce gatunek żółwia błotnego osiąga wagę do 1 kg, przy długości pancerza do 26 cm. Zwierzęta te mają oliwkowe ubarwienie z licznymi żółtymi plamkami i brunatną częścią brzuszną.

Samice osiągają zdolność rozrodczą ok. 20 roku życia, a samce w wieku kilkunastu lat. Samica składa do 20 jaj, z których po mniej więcej 90 dniach wylęgają się młode. Od 1935 roku żółwie błotne objęte są w Polsce ochroną gatunkową. Szacuje się, że w naturze żyją ponad sto lat; brak jest na ten temat precyzyjnych danych, bo wiek żółwia bardzo trudno określić.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii