Zaproszenia na lekcję patriotyzmu do Bykowiec


Zaproszenia na lekcję patriotyzmu do Bykowiec: artykuł nr 4968

2007-09-03 20:13:43 Prasa

W dniu 10 września 2007 roku w Bykowcach k. Sanoka odbędzie się tradycyjna uroczystość patriotyczna „Żołnierzom Września 1939”. Jej organizatorami są: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bykowce „Moja Wieś” im. Stanisławy Tarnawieckiej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. M. Boruty Spiechowicza i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.

Uczestnicy uroczystości złożą wieńce i kwiaty pod pomnikiem żołnierzy poległych w walce w dniu 10 września 1939 roku w Bykowcach. Wygłoszony zostanie referat okolicznościowy w miejscu upamiętniającym walkę i śmierć por. Mariana Zaremby i jego żołnierzy, z których jeden – Leon Urbaniak – również był leśnikiem. Następnie w asyście kompanii honorowej podhalańczyków i orkiestry, uczestnicy przejdą na cmentarz, gdzie odbędzie się apel poległych, prowadzony z wojskowym ceremoniałem, oddana zostanie salwa honorowa i złożone wieńce oraz kwiaty na grobach żołnierzy września.

Organizatorzy jak co roku zapraszają do udziału w niej młodzież szkolną, harcerzy, mieszkańców Ziemi Sanockiej.

Dokładnie 68 lat temu – 10 września 1939 roku - w Bykowcach miała miejsce głośna potyczka tylnej straży 6. Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora z oddziałami niemieckimi. Plutonem karabinów maszynowych dowodził tu inżynier leśnik, ppor. rez. Marian Zaremba. Podhalańczycy podjęli walkę z przeważającymi siłami wroga, zadając mu spore straty. Porucznik Zaremba, widząc, że nie da się obronić pozycji, rozkazał wycofać się pozostałym przy życiu żołnierzom. Sam pozostał na stanowisku, prowadząc ogień z karabinu maszynowego. Po wyczerpaniu się amunicji, ciężko ranny, został ujęty przez Niemców. Był bity i przesłuchiwany a na końcu zastrzelony przez niemieckiego oficera. Ciała jego nie pozwolono przez kilka dni pochować. Dopiero po wielu dniach zwłoki bohaterskiego oficera spoczęły na miejscowym cmentarzu. Tam również ostatecznie pochowano poległych wraz z nim 5 żołnierzy. Dla uczczenia ich pamięci w latach 70-tych przy drodze w Bykowcach stanął kamienny pomnik przedstawiający poszarpaną flagę narodową. Kilka lat temu odnowiono żołnierskie nagrobki. Płytę i krzyż na grobie Mariana Zaremby ufundowali leśnicy z Nadleśnictwa Brzozów.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z prasy