Kanadyjski sposób na kłopotliwych gości. Łowca z dziczy w grudniu na Animal Planet


Kanadyjski sposób na kłopotliwych gości. Łowca z dziczy w grudniu na Animal Planet: artykuł nr 49958

2012-12-07 11:15:29 Ciekawostki

Brodzi w zamulonych stawach i sadzawkach. Noce spędza w kurnikach lub zastawiając zasadzki w kanadyjskich lasach. 33 razy był ranny. A mimo to Ernie Brown Jr., bohater programu „Łowca z dziczy” na kanale Animal Planet, uwielbia swoją pracę – łapanie i przenoszenie z dala od ludzkich siedlisk groźnych gatunków zwierząt. Co ciekawe, mężczyzna zwykle robi to gołymi rękami i bez żadnej szkody dla uciążliwych lokatorów!

Ernie bez wątpienia należy do grona szczęśliwców, którzy wykonują pracę, będącą zarazem ich życiową pasją. Mężczyzna wychował się w kanadyjskich lasach, a pierwsze groźne zwierzę – żółwia jaszczurowatego – złapał w wieku zaledwie 7 lat. Od tego czasu wiedział, że pomoc zabłąkanym zwierzętom jest jego powołaniem. Ernie przez 40 lat pracy wykształcił własny styl połowów, który nie tylko jest skuteczny, lecz umożliwia także szybkie i bezpieczne pozbywanie się kłopotliwych stworzeń. Po schwytaniu każdego zwierzęcia nieco ekscentryczny traper wydaje charakterystyczny okrzyk, który stał się jego znakiem rozpoznawczym.

Najczęściej Ernie ma do czynienia z żółwiami jaszczurowatymi, które znacząco różnią się od sympatycznych, małych gadów znanych ze sklepów zoologicznych. W przeciwieństwie do innych przedstawicieli swojego gatunku, jaszczurowate nie chowają się w swojej skorupie. Uniemożliwiają im to masywne odnóża i głowa, które po prostu nie mieszczą się w pancerzu, a także ogon pokryty grzebieniem z rogowych płytek. To sprawia, że gady te są bardzo agresywne. Nie mogąc przeczekać zagrożenia w bezpiecznym schronieniu, bronią się boleśnie kąsając przeciwnika ostrymi szczękami. Jedno takie „kłapnięcie” może odciąć palec dorosłemu człowiekowi. Żółwie jaszczurowate ważą nawet 30 kg i występują na terenie obu Ameryk – od Kanady do północnych krańców Ameryki Południowej.

Ze względu na swoje rozmiary i agresywne usposobienie gady stanowią zagrożenie dla człowieka. Tym bardziej, że często zasiedlają przydomowe zbiorniki wodne. W ciągu 40 lat pracy Ernie Brown Jr. złapał ich ponad 12 tys.! Ale do mężczyzny zgłaszają się również osoby, w których domach, piwnicach lub stodołach rozgościły się skunksy, oposy, jadowite węże i inne niebezpieczne zwierzęta.


Program „Łowca z dziczy” to spora dawka wiedzy na temat niespotykanych w Europie żółwi jaszczurowatych i bogactwa natury Ameryki Północnej. To także okazja do poznania ciekawego człowieka, którego sposób na życie do typowych z pewnością nie należy.

Łowca z dziczy
(ang. Call of the Wildman)
Premiera: w poniedziałek, 10 grudnia, o godz. 21.00 na kanale Animal Planet
Emisja kolejnych odcinków: poniedziałki, o godz. 21.00 i 21.30

 

 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek