Genowy środek antykoncepcyjny


Genowy środek antykoncepcyjny: artykuł nr 5129

2007-10-22 09:50:10 Biotechnologia

Hormonalne pigułki, plastry czy implanty antykoncepcyjne są coraz bezpieczniejsze i skuteczniejsze, nadal jednak mogą powodować nudności i bóle głowy, obniżać popęd seksualny, sprzyjać zakrzepom i udarom mózgu.

Wykorzystując zjawisko interferencji RNA można by opracować środek antykoncepcyjny pozbawiony wad, którymi obciążone są obecnie stosowane preparaty hormonalne - poinformowano podczas konferencji American Society for Reproductve Medicine.

Być może alternatywą okaże się wykorzystanie zjawiska interferencji RNA, które umożliwia "uciszanie "genów. Metoda, nad którą pracują naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie, opiera się na zablokowaniu genu o nazwie ZP3, który uaktywnia się w komórkach jajowych tuż przed zapłodnieniem. Wytwarzane dzięki ZP3 białko umożliwia wniknięcie plemnika do komórki jajowej.

Na razie gen udało się "uciszyć" w przypadku myszy. Trwają badania nad metodą odpowiednią dla ludzi, jednak nowa "pigułka" może się pojawić dopiero za jakieś dziesięć lat i niewykluczone, że będzie miała własne skutki uboczne. Wydaje się jednak, że gen ZP3 nie jest aktywny w żadnym innym miejscu organizmu poza komórką jajową i nie wpływa na owulację ani rozwój komórki jajowej.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii