Rzadkie gatunki roślin i zwierząt wróciły do mazurskich lasów


Rzadkie gatunki roślin i zwierząt wróciły do mazurskich lasów: artykuł nr 5187

2007-11-15 04:55:16 Zoologia

Za przywrócenie w mazurskich lasach naturalnych warunków i odtworzenie zaginionej flory i fauny Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Olsztynie otrzymała srebrną nagrodę w międzynarodowym konkursie ekologicznym "The Green Apple Awards 2007".

Projekt, który został nagrodzony, dotyczył odtworzenia bagien, oczek wodnych, małych rzek i strumieni oraz powrót na nie charakterystycznych, rzadkich roślin i zwierząt w nadleśnictwach: Mrągowo, Spychowo i Strzałowo. Wręczenie nagrody odbyło się 9 listopada w Londynie - poinformował Stanisław Dąbrowski z RDLP w Olsztynie.

"Niektóre z tych terenów zostały zmeliorowane nawet przed 200 laty. Na skutek osuszenia zniknęło wiele gatunków roślin i zwierząt. Od trzech lat staramy się przywrócić naturalny stan nawodnienia" - podkreślił Dąbrowski.

Zaznaczył, że nawodnienie odbywa się m.in. poprzez budowanie tam i piętrzenie wody oraz zasypywanie rowów melioracyjnych.

W sumie zretencjonowano na tym obszarze 2 mln m sześc. wody. Dzięki temu pojawiły się tam trzy gatunki storczyków, traszki grzebieniaste i zwyczajne, żółwie błotne, kumaki nizinne, rzekotki drzewne, orliki krzykliwe, bociany czarne i zimorodki. W sumie powróciło 13 gatunków roślin i zwierząt.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii