Ogród Botaniczny zimą


Ogród Botaniczny zimą: artykuł nr 5281

2007-12-17 01:29:49 Botanika

Choć za oknem mroźno i wietrznie, warto wybrać się na spacer do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. "Odwiedzając Ogród o tej porze roku możemy podziwiać drzewa i krzewy w szacie zimowej. Na wielu drzewach można spotkać jeszcze owoce oraz okazałe szyszki, warto też zwrócić uwagę na bardzo duże zróżnicowanie kory drzew, która w okresie bezlistnym jest szczególnie dobrze widoczna" - mówi pracownik Ogrodu Wojciech Dmuchowski.

O tej porze roku warto zwrócić uwagę na bardzo duże zróżnicowanie kory drzew, która w okresie bezlistnym jest szczególnie dobrze widoczna. "Piękna, ciemnozielona kora w seledynowe paski występuje na klonie pensylwańskim. Zaś dereń biały posiada korę koralowo czerwoną lub purpurową, a złotlin japoński szczyci się korą intensywnie zieloną" - opowiada. Warto zwrócić uwagę na łuszczącą się charakterystycznie korę platanów.

Zimą można podziwiać korkowe narośla na korze ambrowca i trzmieliny oskrzydlonej. Dobrze też widać pięknie pogięte pędy leszczyny pospolitej w odmianie 'Contorta' oraz pędy wierzby pogiętej.

"Jednak największe wrażenie wywrze na nas szklarnia ekspozycyjna +Zielony Raj+, gdzie miłośnicy roślin egzotycznych mogą nacieszyć wzrok zielenią zgromadzoną na przeszło 2000 m" - mówi Wojciech Dmuchowski.

Wyjątkowo okazale prezentuje się kolekcja kamelii, roślin o kwiatach nieco przypominających róże. "Kolekcja nasza liczy obecnie ponad 30 odmian. Różnią się one miedzy sobą kolorem, pełnością i budową kwiatów" - wyjaśnia.

Wzrok przyciągną także kwitnące krzewy ketmi chińskiej o dużych barwnych kwiatach. Zwiedzający zobaczą również poinsecje (Euphorbia pulcherrima), która nieodzownie kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. Bowiem pora jej kwitnienia, a co za tym idzie przebarwianie się liści przykwiatowych przypada właśnie teraz.


Wystawy:

Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej 1-30.12 - wystawa fotograficzna "Parki Narodowe"

Szklarnia ekspozycyjna "Zielony Raj" - wystawa pt.: "Spotkanie z bogami Indii" ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości; "W cieniu Borobudur" - najnowsze nabytki Muzeum Azji i Pacyfiku"; wystawa rzeźb sakralnych z Indonezji (z wysp Jawa i Bali).

Ogród Botaniczny PAN w okresie jesienno - zimowym jest otwarty dla zwiedzających w soboty i niedziele, od godz. 10.00 do 15.00. Ogród będzie dodatkowo czynny 26 grudnia.


Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł;, dzieci do lat 7 wstęp wolny.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki