Konflikt na linii Bruksela - Warszawa w sprawie roślin genetycznie modyfikowanych


Konflikt na linii Bruksela - Warszawa w sprawie roślin genetycznie modyfikowanych: artykuł nr 5419

2008-02-13 18:05:07 Biotechnologia

Zaostrza się konflikt na linii Bruksela - Warszawa w sprawie roślin genetycznie modyfikowanych. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało wieczorem, że Polska pozywa Komisję Europejską przed unijny trybunał. Komisja, która dwa tygodnie temu zaskarżyła Polskę, na razie nie komentuje sprawy.

Chodzi o projekt ustawy o GMO, który Warszawa przesłała do Brukseli w kwietniu ubiegłego roku. Komisja uznała, że przepisy są niezgodne z unijnym prawem, jednak nie poinformowała o tym na czas polskiego rządu. Termin minął w połowie października ubiegłego roku, natomiast Komisja przekazała Warszawie swoją decyzję na początku grudnia, czyli z dwumiesięcznym opóźnieniem.

Polska uważa, że w związku z tym proceduralnym błędem, Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu powinien stwierdzić nieważność decyzji Komisji i należy wykorzystać jej potknięcie. Zwłaszcza, że niespełna 2 tygodnie temu to Bruksela pozwała Warszawę przed unijny trybunał za ustawę o nasiennictwie, uniemożliwiającą zakup i uprawę roślin genetycznie modyfikowanych. Zanim sędziowie rozstrzygną spór, polski rząd chce zmienić ustawę o GMO w taki sposób, by spełniała ona unijne kryteria i jednocześnie była możliwie najbardziej restrykcyjna.

Polskie Radio

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii