Mikroorganizmy zrewolucjonizują rolnictwo i gospodarkę odpadami


Mikroorganizmy zrewolucjonizują rolnictwo i gospodarkę odpadami: artykuł nr 6721

2010-04-09 01:35:16 Biotechnologia

Efektywne Mikroorganizmy (EM) zastosowane po klęsce tsunami w Azji - lotnictwo Tajlandii spryskało EM-ami cały obszar objęty kataklizmem - zatrzymały infekcję. W Nowym Orleanie, w Luizjanie EM-ami zlikwidowano atak pleśni na zalanych terenach po przejściu tornado. Także polskie doświadczenia zapowiadają rewolucję w rolnictwie i w gospodarce odpadami.

O praktycznym wykorzystaniu mikroorganizmów będzie można się dowiedzieć podczas seminarium "Probiotechnologia w rewitalizacji środowiska - mechanizmy działania: nauka i praktyka", zorganizowanego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

EM-y to m.in. bakterie kwasu mlekowego czyli naturalne sterylizatory oraz promieniowce czyli naturalne antybiotyki. Jako pierwszy badania zapoczątkował Japończyk, prof. Teruo Higa. Wpływ EM-ów na przywracanie równowagi w środowisku i wzrost plonów w produkcji roślinnej jest cały czas badany. W Polsce praktyczne badania prowadzone są od 9 lat. Efekty są rewelacyjne. Prof. dr hab. Zenon Schneider, niekwestionowany autorytet i prekursor zastosowania tej technologii w Polsce, przeprowadził pierwsze doświadczenie z zastosowaniem EM-ów. Oczyścił ścieki w zbiorniku z gnojowicą, z którego pompy nie były w stanie usunąć nagromadzonego osadu grubości prawie 1 m. Po wprowadzeniu do zbiornika EM-ów osad uległ całkowitemu rozkładowi.

Z badań prof. Z. Schneidera wynika też, że gleba nasycona pożytecznymi mikroorganizmami chroni rzepak przed niskimi temperaturami. Laboratoryjne doświadczenia prof. Schneidera dowiodły, że rośliny chronione tymi bakteriami mogą przetrwać nawet cztery lata. W wyniku oddziaływania pożytecznych mikroorganizmów, w rzepaku zostaje wytworzony specjalny cukier - trechaloza, który działa jak antyfreeze, czyli środek chroniący komórki roślin przed przechłodzeniem.

Polskie konopie w wyniku zastosowania pożytecznych mikroorganizmów w 4 miesiące mogą wyrosnąć na wysokość czterech metrów. Taki przyrost masy wynika z wchłaniania olbrzymich ilości dwutlenku węgla, niezbędnego roślinom w procesie fotosyntezy, a jednocześnie zabójczego dla ludzi. Wykorzystanie praktyczne tego zjawiska to sianie konopi na podłożu zasilanym pożytecznymi mikroorganizmami w strefach o dużych emisjach dwutlenku węgla (CO2). To zjawisko można wykorzystać do  zmniejszania efektu cieplarnianego, na który wpływ ma zwiększona emisja CO2 do atmosfery.

Profesor Schneider dowiódł, że pożyteczne mikroorganizmy immunizują rośliny, czyli szczepią je, czyniąc odpornymi na działania czynników niekorzystnych, np. patogenów. Po zastosowaniu pożytecznych mikroorganizmów wzrasta na przykład odporność roślin na mszyce.

Stosowana dotychczas probiotechnologia według metody KWADRANT-EkosystemEM skutecznie usuwa zapachy gnojówki, obornika i ścieków bytowych w gospodarce komunalnej oraz rewitalizuje wodę. Tworzy to warunki do optymalnego wykorzystania zasobów wodnych, a przez to ograniczania potrzeby nawadniania. Dowiedziono, że po zastosowaniu biotechnologii metodą KWADRANT-EkosystemEM nastąpiła poprawa bilansu wodnego i materii organicznej w glebie. Technologia ta z powodzeniem jest wykorzystywana także w niektórych gospodarstwach rolnych SGGW, np. w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Wilanów-Obory.
Seminarium "Probiotechnologia w rewitalizacji środowiska - mechanizmy działania: nauka i praktyka?, odbędzie się 9 kwietnia 2010 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przy ul. Nowoursynowskiej 166, w Sali Senatu Pałacu Rektorskiego. Rozpoczęcie konferencji o godz. 14.00 (wstęp wolny, bez wcześniejszej rejestracji). W seminarium wezmą odział międzynarodowe sławy z dziedziny probiotyki: Matthew Wood - prezes SCD Probiotics LLC Kansas City USA, autor kompozycji probiotycznych mikroorganizmów oraz Dr Sivaram Pillai - dyrektor ds. rozwoju SCD Probiotics USA.

Szczegółowych informacji na temat kompozycji pożytecznych mikroorganizmów i możliwości ich zastosowania udziela Stanisław Kolbusz, prezesa stowarzyszenia EkosystEM - Dziedzictwo Natury, tel. kom. 694-466-093, e-mail: sk@em-world.pl

dr inż. Krzysztof Szwejk
Rzecznik prasowy SGGW

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii