Konkurs: Fizyka się liczy


Konkurs: Fizyka się liczy: artykuł nr 6556

2009-12-29 03:21:47 Szkoła

Wyjazd do szwajcarskiego ośrodka naukowego CERN będzie nagrodą dla laureatów II edycji ogólnopolskiego konkursu fizycznego pt. ?Fizyka się liczy?. Zgłoszenia można przesyłać do poniedziałku, 1 lutego 2010 roku. Swoją znajomość fizyki mogą przetestować uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Jak wyjaśniają organizatorzy, konkurs będzie sprawdzał wiedzę fizyczną z zakresu podstawowego i może być przygotowaniem do studiów wyższych w zakresie fizyki i nauk jej pokrewnych na uniwersytetach i politechnikach.
Konkurs składa się z dwóch części. Podczas pierwszej (jednodniowej), tuż po wykładzie popularnonaukowym wygłoszonym przez wykładowcę z Instytutu Fizyki, uczniowie rozwiążą test kwalifikacyjny. Podczas drugiego etapu - w ciągu dwóch godzin - będą musieli zmierzyć się z pięcioma konkursowymi zadaniami.

Spośród wszystkich zawodników pierwszego etapu wyłonionych zostanie 20 finalistów, których nazwiska dyrektorzy szkół otrzymają pocztą elektroniczną. Natomiast pozostałe osoby oraz nauczyciele otrzymają dyplomy uczestnictwa.

Druga część konkursu, która odbędzie się 3 tygodnie po pierwszej, będzie zarazem finałem. Po krótkim wykładzie na temat przeprowadzania eksperymentów w pracowni fizycznej, uczniowie otrzymają problem do doświadczalnego rozwiązania. Na zmierzenie się z nim będą mieli nie więcej niż dwie godziny. W tym samym dniu zostaną wyłonieni laureaci konkursu.

Zwycięzcy w nagrodę wyjadą do ośrodka naukowego CERN w Szwajcarii. Oprócz tego wszyscy finaliści otrzymają medale, dyplomy i nagrody.

Organizatorem wydarzenia jest Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a patronat nad nim objęli: dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ prof. Maciej Sablik oraz dyrektor Instytutu Fizyki prof. Krystian Roleder.

Laureatami poprzedniej edycji konkursu zostali: Arkadiusz Gremza z IV LO im. Gen. St. Maczka w Katowicach; Michał Rawlik z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10, I LO w Gliwicach i Mateusz Jończyk z ZSO nr 1 w Raciborzu.

Zgłoszenia do inicjatywy można przesyłać droga mailową na adres: konkurs.if@us.edu.pl do poniedziałku, 1 lutego 2010 r. Jedną szkołę może reprezentować w konkursie najwięcej 10 uczniów.

Szczegółowe informacje o konkursie i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: http://fizyka.us.edu.pl/konkurs

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z szkół