"Dziobem i pazurem" - słynny polski film przyrodniczy w Animal Planet


"Dziobem i pazurem" - słynny polski film przyrodniczy w Animal Planet: artykuł nr 545

2005-04-14 21:59:44 Zoologia

Kruki i myszołowy walczące o padlinę, atak orła na kolonię kormoranów, tańce godowe czarnych kuropatw - to tylko niektóre spośród niezwykłych chwil z życia ptaków uwiecznionych przez Krystiana Matyska. Jego uhonorowany wieloma nagrodami na festiwalach filmowych dokument o życiu ptaków pt. "Dziobem i pazurem" będzie można obejrzeć 12 maja w Animal Planet. "Dziobem i pazurem" jest efektem trzech lat pracy Matyska, obserwującego sekretne życie ptaków oraz kilku związanych z ptasią społecznością gatunków zwierząt w kilku polskich parkach narodowych.

WALKA, MIŁOŚĆ I NOSTALGIA

"Zapierające dech w piersiach dramatyczne akcje sprawią, że widz poczuje się tak, jakby oglądał film fabularny" - zapowiada Animal Planet. Poza scenami polowania i walki odnajdziemy tu także nostalgiczne i romantyczne momenty, ukazujące miłość, troskę i oddanie. Tan fascynujący film ukazuje zarówno piękno i delikatność świata ptaków, jak też jego brutalną stronę i dziką drapieżność.

Oryginalną cechą filmu jest brak komentarza. Znakomitą oprawą dla dynamicznej akcji jest porywająca muzyka - podkreślają recenzenci filmu.

RYŚ I BÓBR W ROLI GWIAZD

"Ryś lub bóbr wraz z licznymi gatunkami ptaków występują tu jako +obsada+ filmu, a sposób w jaki prowadzona jest kamera sprawia, iż wielokrotnie mamy szansę zobaczyć zdjęcia, które zapierają dech w piersi. Fascynująca muzyka, porywające fragmenty utworów orkiestrowych, pozwalają prawdziwie odczuć oraz zrozumieć prawdziwe mechanizmy i emocje rządzące światem przyrody" - napisał o filmie Matyska w maju 2003 magazyn "Variety".

"Dziobem i pazurem" zdobyło nagrody m.in. na: X Europejskim Festiwalu Filmów Przyrodniczych Valvert w Brukseli, XXIX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych EkoFilm 2003 w Pradze, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych "Green Vision" w St. Petersburgu, XVII Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Środowisku w Grenoble we Francji oraz VII Ogólnopolskim i III Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych "EKOFILM 2002" w Nowogardzie (łącznie z Pucharem Prezydenta RP).

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii