EuroLab 2008


EuroLab 2008: artykuł nr 5530

2008-03-16 14:30:34 Biotechnologia

X Targi EuroLab zgromadziły 5820 zwiedzających. To o 9 proc. więcej, niż podczas ubiegłorocznej edycji. Jak informuje Jędrzej Hugo-Bader w imieniu organizatora - spółki Międzynarodowe Targi Polska Sp. z o.o., szczególnym zainteresowaniem publiczności, oczywiście oprócz stoisk 127 wystawców, cieszyły się imprezy towarzyszące.

Wykład Polskiego Centrum Akredytacji pt. "Narzędzia doskonalenia systemu zarządzania laboratorium" zgromadził ponad 400 słuchaczy. Pozostałe imprezy towarzyszące - m.in. referat Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji, cykle wykładów Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych oraz Komitetu Chemii Analitycznej PAN i Wydziału Chemii UW - również przyciągnęły wielu słuchaczy.

Odbyły się również fachowe prezentacje wystawców. Na stoisku firmy Merck, sponsora głównego EuroLab, przez trzy dni targowe poruszono takie tematy, jak bezpieczne laboratorium, szkło pomiarowe i jego monitoring jako element systemu nadzoru kontroli jakości pracy w laboratorium, biblioteki inhibitorów kinaz białkowych czy walidacja metod szybkich na przykładzie testów Spectroquant.

OCZOMYJKI, CZYLI TARGOWE PREMIERY

Podczas targów zaprezentowano najnowsze rozwiązania z zakresu analityki chemicznej, metrologii, biotechnologii i Life Science. Wiele z nich po raz pierwszy ujrzało światło dzienne właśnie na targach EuroLab.

Jedną z targowych premier były Oczomyjki. Ten system służący do przemywania oczu w warunkach laboratoryjnych cieszył się dużym powodzeniem i został wyróżniony przez Państwowy Instytut Geologiczny w jednym z targowych konkursów.

Nie brakowało praktycznych prezentacji - jak analiza procesu schnięcia lakieru do paznokci i towarzyszących mu zjawisk. Zaprezentowano różne rodzaje wag, takich, jak waga lekarska dla sportowców (bardzo popularna wśród ciężarowców) czy waga do ważenia niemowląt (z filtrem tłumiącym wpływ ruchów dziecka na wskazania wagi), a także wzrostomierz elektroniczny, który na podstawie zapamiętanych danych wylicza indywidualne BMI.

ZWYCIĘZCY TARGÓW

Jak podkreśla Hugo-Bader, targi EuroLab to również prestiżowe konkursy, które w ciągu dekady wrosły na stałe w tradycję targów. Podczas targów ogłoszono wyniki konkursu na najlepszą ofertę targową X Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab w kategoriach: analityka chemiczna, terenowa aparatura pomiarowa, wyposażenie laboratorium.

W kategorii analityka chemiczna równorzędne medale przyznane przez Wydział Chemii UW otrzymały firmy: COMEF Aparatura Naukowo- Badawcza za stołowy mikroskop elektronowy TM 1000, Polygen Sp. z o. o. za miniaturowy, kapilarny detektor UV (ActiPix D100) i Witko Sp. z o.o. za stację roboczą Zephyr SPE. W kategorii terenowa aparatura pomiarowa równorzędne medale przyznane przez Centrum Badań Ekologicznych PAN otrzymały: Hach Lange Sp. z o.o. za cyfrowy miernik HQD, Linde Gaz Polska Sp. z o.o. za ECOCYL« RSH i Spectropol za BIO REFLECTANCE SPECTRA KIT. W kategorii wyposażenie laboratorium równorzędne medale przyznane przez Państwowy Instytut Geologiczny otrzymały: LABART Sp. z o.o. za urządzenie do zgrzewania folii wokół butów, Oczomyjki.pl za Oczomyjkę 2008 i WITKO Sp. z o.o. za Dygestorium Secuflow 2.

Rozstrzygnięto także konkurs MT Polska na najbardziej oryginalną i profesjonalną aranżację stoiska. Nagrodę "Moździerz 2008" przyznano firmie: Merck Sp. z o.o., zaś wyróżnienia otrzymały: Labart Sp. z o.o., Medlab Products Sp. z o.o. oraz Witko Sp. z o.o.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Uczyńska

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii