Zaproszenie na obchody w Bykowcach


Zaproszenie na obchody w Bykowcach: artykuł nr 5882

2008-09-05 21:21:53 Ciekawostki

W środę, 10 września w Bykowcach odbędą się obchody rocznicowe, upamiętniające potyczkę oddziałów polskich i niemieckich w 1939 roku, podczas której śmierć poniosło sześciu żołnierzy Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora.

Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku oddział polskich żołnierzy pod dowództwem leśnika, podporucznika Mariana Zaremby, po oddzieleniu się od batalionu, napotkał niemiecką grupę pościgową „Geiger”. W zorganizowanej zasadzce na nadchodzącego od strony Olchowiec wroga, bohaterską śmierć poniosło pięciu żołnierzy wraz ze stojącym na czele ppor. Zarembą. Ciała poległych bohaterów spoczywają na wiejskim cmentarzu w Bykowcach, zaś pomnik przedstawiający rozwiniętą flagę narodową stoi przy drodze Sanok-Przemyśl przypominając o wydarzeniu sprzed 59 lat.

Program Obchodów:

11.00 - Rozpoczęcie uroczystości, wystąpienie księdza prałata Adama Sudoła, złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku poległych żołnierzy.
11.30 - Przemarsz uczestników uroczystości na cmentarz wiejski.
11.45 - Uroczystości na cmentarzu: homilia ojca Andrzeja Deptucha, modlitwa za poległych, apel poległych oraz salwa honorowa w wykonaniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.
12.45 - Zakończenie oficjalnej części uroczystości.
13.00 – Posiłek dla uczestników.

Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bykowce „Moja Wieś” im. Stanisławy Tarnawieckiej,
21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. M. Boruty Spiechowicza
i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie,
serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w uroczystościach.
 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek