Wyniki europejskiego badania Europe Health 2008


Wyniki europejskiego badania Europe Health 2008: artykuł nr 5936

2008-11-04 09:58:48 Medycyna

Trzecia edycja badania Europe Health pokazuje, że kobiety są lepiej niż mężczyźni zorientowane na tematy zdrowia. Częściej poszukują informacji na temat zdrowia i podejmują liczne działania w celu poprawy stanu zdrowia.

Miesięcznik Reader’s Digest już po raz trzeci zorganizował w kilkunastu europejskich krajach badanie, którego celem jest zebranie informacji na temat stanu zdrowia Europejczyków, w tym również Polaków. W tegorocznej edycji w badaniu wzięło udział 1008 respondentów z Polski, w tym 517 kobiet.

Okazuje się, że Polkom częściej niż Polakom dokuczają takie dolegliwości jak nadciśnienie, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, problemy ze wzrokiem, stres, bezsenność, zaparcia.

W porównaniu z mężczyznami badane Polki podejmują nieco inne starania w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia. Częściej zażywają suplementy diety w postaci witamin, mikroelementów lub naturalnych czy ziołowych preparatów, poddają się kuracjom alternatywnym i częściej starają się schudnąć. Mężczyźni z kolei w ramach dbałości o zdrowie, częściej niż kobiety zażywają ruchu, ograniczają lub rzucają palenie.

Poszukując informacji na temat zdrowia kobiety, częściej niż mężczyźni korzystają z artykułów w czasopismach, czytają broszury w aptekach i gabinetach lekarskich. Również programy telewizyjne, jako źródło informacji o zdrowiu, są częściej wykorzystywane przez kobiety niż przez mężczyzn. Kobiety deklarują także częstsze korzystanie z bezpłatnych programów badań kontrolnych.

Europe Health to największy sondaż badający opinie Europejczyków na temat własnego zdrowia, dostępnych źródeł informacji o schorzeniach, stosowanych leków, sposobów leczenia. Tegoroczną, trzecią już edycją badania, objęto 20 357 respondentów z 11 europejskich krajów (Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Holandia, Polska, Portugalia, Rosja, Szwajcaria, Wielka Brytania). W Polscew badaniu uczestniczyło 1008 respondentów, z czego 51% to kobiety. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od czerwca do sierpnia 2008 roku.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny