Małopolska Noc Naukowców 2009


Małopolska Noc Naukowców 2009: artykuł nr 6375

2009-09-20 01:56:19 Ciekawostki

Celem imprezy jest popularyzacja zawodu naukowca, głównie wśród dzieci i młodzieży oraz ukazanie tajemniczego i magicznego świata nauki "od kuchni". Tegoroczna, trzecia już edycja odbędzie się 25 września w trzech miastach: Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie. Pomysłodawcy chcą, aby w tym dniu każdy chętny mógł obejrzeć miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla ogółu (np. nowoczesne laboratoria badawcze) oraz poznać drugie oblicze naukowców, znanych dotąd jedynie z sal wykładowych. Mają też nadzieję, że spotkania z ludźmi nauki w atmosferze zabawy zaintrygują młodych ludzi i zachęcą do wyboru podobnej kariery.

"Zostań naukowcem - zachęcają. - W tę jedyną noc w roku będziesz mógł choć przez chwilę poczuć się naukowcem, przeprowadzając wyjątkowe eksperymenty, biorąc udział w ciekawych warsztatach, konkursach i fascynujących wykładach".

W Noc Naukowców zaangażowały się liczne instytucje naukowe z Małopolski, m.in.: Politechnika Krakowska, Uniwersytet Jagielloński (Obserwatorium Astronomiczne i Wydział Chemii), Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. dr Jana Sehna, Akademia Górniczo-Hutnicza (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki, Koło Naukowe Studentów Fizyki 'BOZON'), Uniwersytet Rolniczy (Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, Wydział Ogrodniczy, Biotechnologia - Studia Międzywydziałowe), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.

TARNÓW

Hasłem przewodnim Nocy Naukowców w Tarnowie będzie "Wszechświat to jedno wielkie laboratorium". W mieście odbędą się liczne pokazy, wykłady, zabawy i koncerty. Uczestnicy posłuchają muzyki przyszłości, zwiedzą wystawę fotograficzną "Wyprawy zaćmieniowe", obejrzą niebo przez teleskop oraz prezentacje multimedialne o pracy Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego i ekspedycjach astronomicznych.

Tarnowscy naukowcy przygotują też zabawy z cyklu "Odlotowa fizyka", pokazy "Kosmos w naszym domu" i warsztaty zabaw z dźwiękiem. Postarają się wyjaśnić, dlaczego samolot leci, balon się unosi, a statki pływają po wodzie. Zakład Chemii PWSZ zorganizuje pokaz najbardziej tajemniczych doświadczeń wprowadzających w niezwykły świat chemii (chemiczny koktajl, nić Ariadny, mroźny dotyk, żelazny deszczyk, zapałki chemiczne czy świecący kwiat), a Zakład Technologii Materiałów pokaże, jak wytapia się barwne szkła w piecu laboratoryjnym i jak przebiega proces wytwarzania ceramiki na kole garncarskim.

Będzie można wziąć udział w wystawie interaktywnej "Słyszałem i zapomniałem, widziałem i zapamiętałem, zrobiłem i zrozumiałem", sprawdzić swoją wytrzymałość, refleks i zdolności w rozwiązywaniu zagadek logicznych, przeprowadzić własne eksperymenty chemiczne i fizyczne, zwiedzić laboratoria.

NOWY SĄCZ

W Nowym Sączu Noc Naukowców przebiegnie pod hasłem: "Magia nauki nie tylko dla naukowców". Tutejsze placówki przygotowały dla swoich gości m.in. "Podglądanie najmniejszych cząstek materii", czyli wykład przybliżający problematykę obserwacji najmniejszych obiektów pod mikroskopem elektronowym; lekcję omawiającą możliwości wykorzystania obrazu cyfrowego jako nośnika informacji; wykłady: "Nanotechnologia i fotonika we współczesnej armii" oraz "Wielki zderzacz hadronów (LHC) w CERN jako wzywanie dla inżynierów mechaników".

Mieszkańcy Nowego Sącza poznają też zastosowania algebry logiki w życiu codziennym, zobaczą jaki wpływ na środowisko ma wytwarzanie energii i poznają tajniki programowania komputerowego w Logo.

Nie zabraknie także innych atrakcji: warsztatów udzielania pierwszej pomocy, szkolenia z zasad opieki nad noworodkami, badania poziomu cukru, wagi, wysiłku energetycznego, ciśnienia i tętna. Organizatorzy zaplanowali również grę giełdową z udziałem publiczności "Cashflow".

KRAKÓW

Największa liczba imprez w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców odbędzie się jak zwykle w Krakowie. Uczestnicy poznają m.in. nowe spojrzenie na stres emocjonalny, posłuchają o naturalnych substancjach chemicznych zawartych w wodzie oraz wysłuchają wykładu "Nie taka świnia jak ją malują - trzoda chlewna inaczej". Będą mieli okazję zwiedzić najnowocześniejsze laboratoria, w których na co dzień pracują krakowscy badacze, m.in. laboratorium Katedry Fizjologii i Endokrynologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego. Dowiedzą się, jak wygląda chromosom i co chemik może zrobić dla rozwoju motoryzacji.

Na Wydziale Ogrodniczym odbędzie się wielkie gotowanie zupy dyniowej, wykład o leczniczym działaniu roślin oraz test konsumencki 11 najpopularniejszych odmian jabłek. W Katedrze Zoologii i Ekologii zostanie zaprezentowana wystawa "Od pająka do królika" oraz prelekcja "co w jajku piszczy", podczas której naukowcy omówią rozwój zarodka ptasiego i proces wykluwania piskląt. Krakowscy biotechnolodzy pokażą, jak izoluje się DNA i na czym polegają genetyczne transformacje roślin, a pracownicy Instytutu Ekspertyz Sądowych opowiedzą o metodach odtwarzania zdarzeń drogowych, niedozwolonych podczas prowadzenia pojazdów używkach oraz identyfikacji śladów na miejscu wypadku. Goście będą mogli zwiedzić Pracownię Genetyki Sądowej i Pracownię Badania Mikrośladów.

Także AGH przygotowało dla widzów wiele atrakcji. Tutejsi naukowcy opowiedzą m.in. o technikach fizycznych w ochronie dziedzictwa narodowego, pokażą czy można strzelać z wody, jak wygląda świat w ciekłym azocie i co się kryje w krakowskim powietrzu. Będzie można obejrzeć pokazy wyładowań piorunowych, wyładowań iskrowych i ślizgowych oraz przyjrzeć się z bliska generatorowi napięć.

W Krakowie nie zabraknie też wykładów z innych dziedzin wiedzy: informatyki, energetyki, ochrony środowiska i astronomii.

http://www.nocnaukowcow.malopolska.pl/

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek