Na Suwalszczyżnie rozpoczęto odtwarzanie starych ras zwierząt hodowlanych


Na Suwalszczyżnie rozpoczęto odtwarzanie starych ras zwierząt hodowlanych: artykuł nr 609

2005-04-28 13:00:01 Zoologia

Gęś suwalska i kura zielononóżka to dwie pierwsze rasy zwierząt, które zostaną odtworzone przez rolników na Suwalszczyźnie (Podlaskie). Stare rasy powinny być odporniejsze od obecnie hodowanych. "Kura o zielonych nóżkach ma dawać lepsze jajka, nie zawierające "złego" cholesterolu. Gęś suwalska stanie się bardziej odporna na choroby, a jej mięso będzie miało większą wartość odżywczą" - mówi dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska.

We wtorek trafiło na Suwalszczyznę 500 piskląt kury zielononóżki, zwanej także - ze względu na pochodzenie rasy - kurą galicyjską. Do rolników trafi także 100 piskląt gęsi suwalskiej. Zwierzęta będą hodowane w 19 gospodarstwach na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

"Rolnicy ci mają szansę wyhodować u siebie stare gatunki, ale zarazem zobowiązani są do tego, by za rok oddać tyle samo piskląt swojemu sąsiadowi" - wyjaśniła Świerubska.

W maju kilkaset sztuk gęsi suwalskiej trafi również do gospodarstw leżących w Wigierskim Parku Narodowym. Jak informuje dyrektor parku, Zdzisław Szkiruć, do rolników trafią jeszcze inne rasy zwierząt hodowlanych: krowa czerwona, konik polski i świnia zwisłoucha. BUR

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii