GREENPEACE: Nie dla GMO w Europie


GREENPEACE: Nie dla GMO w Europie: artykuł nr 6151

2009-03-04 19:56:52 Ekologia

Ministrowie Środowiska Unii Europejskiej zdecydowaną większością głosów odrzucili wczoraj propozycję Komisji Europejskiej, mającą zmusić Węgry i Austrię do zaakceptowania upraw genetycznie modyfikowanej kukurydzy na ich terytoriach. Ponad dwadzieścia krajów członkowskich głosowało przeciw propozycji Komisji. W efekcie oba kraje mogą utrzymać obowiązujący na ich terenie zakaz uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810 produkowanej przez amerykański koncern Monsanto. Dodatkowo Austria może utrzymać w mocy zakaz wysiewu kukurydzy T25, produkowanej przez firmę Bayer.

"Ten wynik oznacza zwycięstwo dla środowiska, rolników i konsumentów oraz stawia w kłopotliwej sytuacji Komisję, która kolejny raz podjęła próbę zniesienia zakazów w krajach członkowskich, mimo ich stanowczego sprzeciwu, ignorując jednocześnie opinię obywateli Wspólnoty. Ochrona zdrowia publicznego i troska o stan środowiska muszą stać na pierwszym miejscu, jako ważniejsze od interesów kilku dużych firm agrochemicznych." - powiedział Marco Contiero, dyrektor ds. GMO w Greenpeace European Unit w Brukseli.
 
Austriackie i węgierskie ośrodki naukowe przedstawiły ostatnio nowe dowody wskazujące, iż kukurydza Monsanto MON 810, jedyna odmiana uprawiana w Europie, może wywoływać znaczące szkody po uwolnieniu do środowiska.

„Przegrana Komisji w głosowaniu jest czytelnym sygnałem dla polskiego rządu, że możliwe jest wprowadzenie podobnego zakazu także i u nas. Polska jest krajem silnie zagrożonym przez nielegalne uprawy GMO i już teraz na naszych polach znajdujemy genetycznie modyfikowaną kukurydzę. Jedynym sposobem na zatrzymanie tego niebezpiecznego procederu jest całkowity zakaz wysiewu kukurydzy GMO na polskich polach", mówi Maciej Muskat, Dyrektor Greenpeace Polska.

Greenpeace Polska
 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii