Janibacter hoylei, Bacillus isronensis, Bacilllus arabhyata


Janibacter hoylei, Bacillus isronensis, Bacilllus arabhyata: artykuł nr 6172

2009-03-19 09:39:42 Ciekawostki

Trzy nowe gatunki bakterii - Janibacter hoylei, Bacillus isronensis, Bacilllus arabhyata - odpornych na promieniowanie ultrafioletowe odkryli w górnych warstwach ziemskiej atmosfery indyjscy naukowcy - informuje serwis "Asia Science".

Bakterie odkryto dzięki zorganizowanej przez Tata Institute of Fundamental Research misji balonu o pojemności 750 000 metrów sześciennych, który wyniósł do stratosfery 459 kilogramów aparatury badawczej.

W skład aparatury wszedł miedzy innymi kriosampler - urządzenie do pobierania próbek, wyposażonej w 16 probówek z nierdzewnej stali. Podczas lotu były one chłodzone ciekłym neonem. Próbki powietrza były pobierane na wysokości od 20 do 41 kilometrów, po czym zrzucane na spadochronie. Następnie analizowano je w dwóch laboratoriach - w Punie i Hajderabadzie.

Wśród znanych już grzybów i bakterii naukowcy natrafili na nowe gatunki- bakterie niezwykle odporne na działanie ultrafioletu. Nazwano je Janibacter hoylei (od nazwiska astrofizyka Freda Hoyle), Bacillus isronensis (od skrótu Indian Space Research Organisation (ISRO) oraz Bacilllus arabhyata - na cześć sławnego indyjskiego astronoma i matematyka Aryabhaty I. Odkrywcy nie wykluczają pozaziemskiego pochodzenia mikroorganizmów.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek