Mazury na pierwszym miejscu w plebiscycie na nowe siedem cudów natury


Mazury na pierwszym miejscu w plebiscycie na nowe siedem cudów natury: artykuł nr 6309

2009-07-06 17:00:38 Ekologia

Mazury znalazły się w niedzielę na pierwszym miejscu w swojej kategorii w światowym plebiscycie na nowe siedem cudów natury. Głosowanie kończy się we wtorek o północy.

Organizator konkursu, szwajcarska fundacja New 7 Wonders, zaktualizował w niedzielę wczesnym popołudniem ranking głosowania. Z umieszczonej na stronie internetowej fundacji informacji wynika, że w kategorii A, tj. krajobrazów i formacji polodowcowych, Wielkie Jeziora Mazurskie znalazły się na pierwszym miejscu i wyprzedziły Pustynię Kalahari, która przez długi czas utrzymywała pozycję lidera w tej kategorii.
Drugi reprezentant Polski w tym konkursie, Puszcza Białowieska, w zaktualizowanym w niedzielę rankingu utrzymała piątą pozycję.

W ostatnich dniach głosowania podczas imprez plenerowych na Mazurach zorganizowano punkty, w których można było wziąć udział w plebiscycie. W sobotę przed południem głosowanie przeprowadzano podczas kiermaszu warmińskiego w Bałdach pod Olsztynem, po południu - na największej plenerowej imprezie mniejszości ukraińskiej, tj. Nocy na Iwana Kupała w Kruklankach pod Giżyckiem. Na tej imprezie ludzie głosowali niemal do północy, stali w kolejkach przed busem, w którym zorganizowano głosowanie.

"W tych ostatnich dniach notujemy rekordową liczbę wejść na stronę internetową, za pomocą której można oddać głos, tj. mazurycudnatury.pl. Tylko wczoraj było ich 10 tys., więc liczyłem na to, że podskoczymy w rankingu. Będziemy robić wszystko, by do wtorku utrzymać tę pozycję" - powiedział PAP wiceburmistrz Węgorzewa Andrzej Lachowicz.

Dodał on, że w ostatnich dniach konkursu na nowe siedem cudów natury wielu internautów spontanicznie umieszcza na swoich stronach linki odsyłające do formularza, za pomocą którego oddaje się głosy, wielu ludzi rozsyła sobie drogą elektroniczną informacje, by oddać głos na Mazury. "Zrodził się szeptany marketing, wszyscy za nami lobbują i to bardzo dobrze" - ocenił Lachowicz.

Mazury w konkursie na nowe siedem cudów natury promują się hasłem "Mazury cud natury". Aby rozreklamować konkurs, Urząd Marszałkowski w Olsztynie założył m.in. stronę internetową, na której oprócz zdjęć z Mazur jest też polska instrukcja głosowania, w całym kraju zawisły billboardy zachęcające do głosowania, plenerowe głosowanie urządzono m.in. podczas Rajdu Polski, ogłoszono konkurs dla szkół, które zorganizowały akcję głosowania.

W maju odbył się ogólnopolski dzień głosowania na polskich kandydatów w konkursie - na stoisku internetowym w Sejmie swój głos na Mazury i Białowieżę oddał m.in. premier Donald Tusk.

Listę nowych cudów świata natury ustanowią internauci, którzy mogą oddawać swoje głosy do północy 7 lipca. Mogą oni głosować na 261 kandydatur w 222 państwach. Głosy można oddawać na stronie internetowej fundacji i na stronach polskich kandydatów (mazurycudnatury.pl lub bialowiezaforest.eu). Aby zagłosować, trzeba podać adres e-mail, a następnie potwierdzić głos w e-mailu zwrotnym przesłanym od szwajcarskiej fundacji.

Fundacja New 7 Wonders 9 lipca ogłosi, którzy z kandydatów w plebiscycie weszli do półfinału, a następnie 21 lipca wyłoni z nich tych, którzy wejdą do finału.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii