Szczepienie dziewczynek przeciw HVP


Szczepienie dziewczynek przeciw HVP: artykuł nr 5674

2008-04-24 19:48:51 Medycyna

Wójt Gminy Święta Katarzyna podjął decyzję o sfinansowaniu szczepienia dziewczynek z pierwszych klas gimnazjum. Zaszczepionych zostanie około 50 dziewczynek - wszystkich urodzonych w 1994 roku. Prawo do udziału w szczepieniu mają wszystkie dziewczynki zamieszkujące gminę, również te uczęszczające do szkół w innych miejscowościach. Święta Katarzyna jest kolejną gminą w województwie dolnośląskim, która zdecydowała się na program profilaktyki raka szyjki macicy. Wybrała szczepionkę pozwalającą długotrwale zapobiegać zakażeniu wirusem HPV 16 i 18. O wyborze tej właśnie szczepionki zadecydowały przede wszystkim względy medyczne – długotrwała ochrona przed typami wirusa HPV 16 i 18, które odpowiadają za 70% przypadków raka szyjki macicy. Gmina pokrywa cały koszt szczepienia. Jedna dawka to około 500 zł. Pierwszą z trzech dawek szczepionki dziewczynki otrzymają już 24 kwietnia br., kolejną po miesiącu i ostatnią po pół roku od pierwszego szczepienia. Akcja będzie przeprowadzana w gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Świętej Katarzynie. Spotkanie informacyjne dla rodziców odbyło się dwa miesiące temu i wszyscy opiekunowie wyrazili na nie zgodę.

„Wiemy, że profilaktyka raka szyjki macicy u dziewczynek to najlepsze rozwiązanie, aby uchronić je przed chorobą na całe życie. Kobiety coraz częściej zapadają na raka szyjki macicy, jeśli możemy zrobić coś, żeby je uchronić, musimy to uczynić. Dlatego szczepienie nastolatek, jest naszym zdaniem bardzo dobrą inicjatywą.” – wyjaśnia wójt Świętej Katarzyny, Jerzy Fitek.

O szczepionce

Opracowana przez GSK szczepionka została stworzona w celu zapewnienia jak najskuteczniejszej ochrony przed rakiem szyjki macicy.[i] Jej działanie jest ukierunkowane na najpowszechniejsze i najbardziej agresywne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).[ii]

W celu zapewnienia silnej i długotrwałej ochrony przed zakażeniem onkogennymi typami HPV GSK zastosowało w swojej szczepionce innowacyjny technologicznie System Adiuwantowy 04 (AS04). Szczepionka ta zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem onkogennymi typami wirusa HPV 16 i 18[iii],[iv]. Wstępne wyniki badań potwierdzają skuteczność ochrony także przed zakażeniem typami wirusa HPV 45 i 31.3,4 Te cztery typy wirusów brodawczaka ludzkiego są wspólnie odpowiedzialne za ok.80% wszystkich przypadków nowotworów szyjki macicy na świecie.[v] Wykazano, że wysoki i utrzymujący się w czasie poziom przeciwciał przeciw wirusowi HPV typu 16 i 18[vi] indukuje wyłącznie szczepionka profilaktyczna, która została opracowana przez GSK. Badania potwierdzają, że poziom tych przeciwciał utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie i nie ulega wyraźnemu zmniejszeniu6, co sugeruje potencjalną możliwość działania ochronnego szczepionki przez wiele lat, a nawet przez całe życie.

Szczepionka stworzona przez GSK do profilaktyki raka szyjki macicy, którego przyczyną jest wirus HPV 16 i 18, pobudza wytwarzanie we krwi swoistych przeciwciał, które docierają do szyjki macicy6 – dokładnie w to miejsce, które wymaga ochrony.

O gminie Święta Katarzyna

Na obszarze gminy Św. Katarzyna znajdują się 23 miejscowości. Cztery największe to: Siechnice, Radwanice, Święta Katarzyna i Żerniki Wrocławskie, razem skupiają ponad 70% ludności gminy. Mieszkańcy gminy to przede wszystkim osoby młode o wysokich kwalifikacjach zawodowych, które w wyniku migracji przenoszą się tutaj z Wrocławia.  Obecnie gminę zamieszkuje około 14 tys. mieszkańców.

 

[i] Biologicals GSK. GDS Global Data Sheet, 31 stycznia 2007.

[ii] Muñoz N., Bosch F.X., Castellasague X., Against which human papillomavirus types shall we vaccinate and screen? The international perspective. Int. J. Cancer. 111, 278–285 (2004)

[iii] Gall S. i in. Sustained Efficacy up to 5.5 Years in Women Vaccinated with an AS04 Adjuvanted HPV 16/18 L1 VLP Vaccine. Dane przedstawione podczas konferencji medycznej AACR. 17 kwietnia 2007.

[iv] Paavonen J., Jenkins D., Bosch, X. i in. Efficacy of a human papillomavirus (HPV)-16/18 L1 virus-like particle (VLP) AS04 vaccine: a phase III randomized, controlled trial in young women. The Lancet. 2007; 369: 2161-2170.

[v] Muñoz N., Bosch F.X., de Sanjose S. i in. Epidemiologic classification of human papillomavirus types associated with cervical cancer. N Eng J Med. 2003; 348:518-527.

[vi] Schwarz T.F., Poncelet S. Induction of cervical mucosal HPV IGG in women 15-55 years old following systemic vaccination with GSK cervical cancer candidate vaccine. Dane przedstawione podczas konferencji ESPID. 2007; Porto, Portugalia.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny