Czy szczepić się przeciw grypie A/H1N1?


Czy szczepić się przeciw grypie A/H1N1?: artykuł nr 6507

2009-11-24 08:49:27 Medycyna

Europejskie Towarzystwo Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych ESCMID jest zaniepokojone sprawą szczepień przeciw grypie A/H1N1. W opublikowanym w poniedziałek komunikacie wskazano na "nieuzasadniony sceptycyzm" wobec szczepień i "rozmyślną dezinformację". Eksperci postulują, by się szczepić.

Lekarze powinni czynić wszystko, co w ich mocy, by propagować szczepienia przeciw grypie A/H1N1 (zwanej też świńską grypą) - podkreśla ESCMID i ostrzega: "Są obawy, że niski wskaźnik zaszczepień poważnie utrudni starania o stłumienie pandemii i może zwiększyć stres, na jaki narażone są systemy opieki zdrowotnej".

Szef ESCMID Javier Grau podkreślił, że sceptycyzm wobec zalet szczepionki jest niedopuszczalny. "Lekarze muszą wyjaśniać pacjentom, że szczepionki są bezpieczne i odgrywają żywotnie ważną rolę w zapewnianiu ochrony".

Grau oświadczył też, że "nikt nie powinien odrzucać bezpiecznej i skutecznej szczepionki w okresie, w którym mamy do czynienia z nieprzewidywalnym wirusem".

Były szef ESCMID Giuseppe Cornaglia ostrzegł, że jeśli nie powiedzie się kampania szczepień w Europie, pandemia będzie się szerzyć i wzrośnie prawdopodobieństwo dodatkowych komplikacji oraz mutacji wirusa, prowadzących do powstania jego bardziej agresywnych i/lub odpornych na leki form.

ESCMID podkreśla, że szczepionki przeciw grypie A/H1N1 przygotowano tak samo jak szczepionki przeciw grypie sezonowej, w żadnym wypadku nie redukując kryteriów bezpieczeństwa.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny