Zawarta w bananach lektyna może chronić przed zakażeniem wirusem HIV


Zawarta w bananach lektyna może chronić przed zakażeniem wirusem HIV: artykuł nr 6683

2010-03-18 15:21:38 Medycyna

Lektyny to białka lub glikoproteiny występujące głównie w roślinach. Jedną z nich jest BanLec, którą można uzyskać z bananów. Naukowcy z University of Michigan Medical School ustalili, że BanLec potrafi powstrzymać łańcuch reakcji, związanych z zakażeniem wirusem HIV równie skutecznie, co dwa stosowane obecnie leki - T-20 i maraviroc. Lektyna wiąże się z typowym dla wirusa białkiem gp120, blokując jego działanie.

Zdaniem autorów badań, BanLec może znaleźć zastosowanie między innymi jako składnik preparatów chroniących przed wirusem do stosowania miejscowego, na przykład żeli. W niektórych afrykańskich krajach liczba nowych zakażeń 2,5 raza przekracza liczbę osób, które otrzymują leczenie przeciwwirusowe. Tymczasem badania nad szczepionką wciąż nie przynoszą wyników.

Choć prezerwatywy mogą skutecznie chronić przed wirusem, nie zawsze są konsekwentnie i we właściwy sposób stosowane - zwłaszcza w ubogich krajach. Dlatego kobiety także powinny mieć możliwość zabezpieczania się przed zakażeniem. Jak oceniają specjaliści, gdyby 20 procent zagrożonych miało dostęp do środka zabezpieczającego przed zakażeniem o skuteczności nie przekraczającej 60 procent, liczba zakażonych zmalałby o 2, 5 miliona w ciągu trzech lat.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny