Uratowano wszystkie delfiny, które porwała fala po Katrinie


Uratowano wszystkie delfiny, które porwała fala po Katrinie: artykuł nr 1262

2005-09-25 00:13:34 Zoologia

W Zatoce Meksykańskiej pomyślnie zakończyła się operacja ratowania delfinów porwanych przez falę powodziową, wywołaną przez huragan Katrina pod koniec sierpnia z oceanarium w Gulfport w stanie Missisipi.

Eksperci, którzy delfiny odnaleźli i uratowali, niepokoili się najbardziej tym, że zwierzęta, które nigdy nie żyły na wolności nie zdołają się same wyżywić. Gdy je znaleziono, wydawały się bardzo osłabione i głodne. Pracownicy agencji ds. oceanicznych i atmosferycznych (NOAA) zaczęli je regularnie karmić.

Problemem było przetransportowanie delfinów do ich stałego miejsca pobytu. Postanowiono to zrobić na przyczepionych do łodzi matach. Należało zachęcić delfiny do wskoczenia na te materacyki. Mimo że bardzo osłabione, delfiny uznały to za zabawę, toteż namawianie ich do pozostania na macie zajęło fachowcom tylko parę dni.

Wszystkie osiem ssaków wróciło do rodzinnego delfinarium. Straciły na wadze i są poranione, ale ich opiekunowie są pewni, że zwierzęta wkrótce całkiem przyjdą do siebie.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii