Statyny zmniejszają ryzyko sepsy


Statyny zmniejszają ryzyko sepsy: artykuł nr 1201

2006-07-10 00:00:00 Medycyna

Obniżające poziom cholesterolu statyny mogą również zmniejszać ryzyko sepsy, przynajmniej u chorych podłączanych do sztucznej nerki - informuje "Journal of the American Medical Association"(JAMA).

Sepsa - uogólniony stan zapalny w organizmie - jest zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane przez bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby. Postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności różnych narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i śmierci.

Szczególnie narażone na sepsę sa osoby o obniżonej odporności - między innymi chorzy, którzy muszą być poddawani dializie przy użyciu sztucznej nerki. Analizując dane kliniczne dotyczące losów 1041 dializowanych pacjentów w ciągu 10 lat, naukowcy z Johns Hopkins Medical Institutions zaobserwowali, że do sepsy rzadziej dochodzi w przypadku osób, które przyjmują statyny. W grupie biorącej statyny do sepsy doszło w 41 przypadkach na 1000, zaś w grupie nie przyjmującej statyn zdarzyło się 110 takich przypadków na 1000.

Autorzy badań zastrzegają, że za wcześnie jeszcze na powszechnie przepisywanie statyn wszystkim dializowanym - sprawa wymaga przeprowadzenia dalszych badań. Nie wiadomo na razie, w jako sposób statyny zmniejszają zagrożenie sepsą - może chodzić o bezpośredni wpływ na układ immunologiczny albo działanie podobne do antybiotyków.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny