Śnieżne pantery w Tuwie


Śnieżne pantery w Tuwie: artykuł nr 6691

2010-03-19 02:13:02 Zoologia

Na 20 śnieżnych panter - ginącego gatunku wpisanego do Czerwonej Księgi - natrafili w rejonie granicznego pasma górskiego Cagan-Szibertu w zachodniej części republiki autonomicznej Tuwa (południowa Syberia) uczestnicy pierwszej rosyjsko-mongolskiej ekspedycji badającej te drapieżniki.

Po raz pierwszy udało się tam sfotografować to niezwykle rzadkie i skryte zwierzę - poinformowało w Kyzyle przedstawicielstwo Światowego Funduszu Dzikiej Przyrody w Tuwie.
W kwietniu prace badawcze iribisów na Cagan-Szibertu będą kontynuowane na terytorium Mongolii. Uzyskane dane umożliwią m.in. ochronę śnieżnych panter.

Nielegalne polowanie na futra irbisa radykalnie zmniejszyło liczbę tych zwierząt. Na czarnych rynkach Azji skóra śnieżnej pantery kosztuje do 60 tysięcy dolarów.

Ekolodzy uważają, że istnienie śnieżnych panter w Tuwie jest zagrożone: pasterze strzelają do drapieżnika, by ratować swoje bydło przed napadami, kłusownicy zabijają irbisy dla ich cennego futra, łowią i sprzedają młode zwierzęta. Według szacunkowych ustaleń, w zachodnich rejonach Tuwy, na wysokości 4 km żyje tylko ok. 30-40 irbisów.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii