Żałoba narodowa - odwołano część imprez naukowych


Żałoba narodowa - odwołano część imprez naukowych: artykuł nr 6725

2010-04-13 01:22:51 Ciekawostki

W związku z trwającą do soboty żałobą narodową odwołano niektóre wydarzenia na uczelniach, w instytucjach naukowych i muzeach. W innych terminach odbędą się m.in. doroczne Święto Szkoły Głównej Handlowej i Studencki Festiwal Nauki w Katowicach, nie odbędzie się część imprez Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Warszawscy studenci, którzy chcą uczcić pamięć zmarłych w katastrofie samolotu mogą wziąć udział w poniedziałek w Akademickim Marszu Pamięci.

Uczestnicy marszu zgromadzą się o godz. 19.30 pod gmachem Sejmu (przy Pomniku Żołnierzy AK) i ruszą trasą: Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście. Marsz zakończy się pod kościołem Św. Anny. Tam o godz. 21.00, odbędzie się Msza Święta w intencji tragicznie zmarłych.

Zaplanowane na 14 kwietnia obchody dorocznego Święta SGH odwołał rektor Szkoły Głównej Handlowej (SGH), prof. Adam Budnikowski.

"Żal społeczności akademickiej SGH jest tym większy, że prezydent Lech Kaczyński, który po raz ostatni odwiedził naszą uczelnię w październiku 2008 r., zapowiedział swój udział w obchodach tegorocznego Święta" - zaznaczył rzecznik uczelni Tomasz Russek.

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu uczelni, tytuł doktora honoris causa miał odebrać prof. Stanisław Sołtysiński. Planowano również wręczenie dyplomów nowo promowanym doktorom i doktorom habilitowanym oraz ogłoszenie wyników konkursu na projekt architektoniczny nowego budynku SGH przy ul. Batorego 8. Uroczystości odbędą się w innym terminie.

Z kolei rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Magdalena Ochwat poinformowała o odwołaniu Festiwalu Nauki, który miał odbyć się między 12 a 15 kwietnia. Festiwal odbędzie się w późniejszym terminie.

Rada Programowa Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki postanowiła zaś odwołać wszystkie imprezy festiwalowe pierwszych dwóch dni Festiwalu - 16 i 17 kwietnia. Wybrane wydarzenia będą odwoływane również w dniach następnych. "Z chwilą, gdy znany będzie program uroczystości państwowych związanych z pogrzebem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, mogą zostać podjęte decyzje o odwołaniu dalszych imprez" - informują przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Szczegółowe informacje będą ukazywały się na stronie www.festiwal.torun.pl.

Wszystkie planowane wydarzenia - poza lekcjami muzealnymi i otwartymi wystawami - odwołało również Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Nie odbędzie się m.in. konferencja "Młoda Antropologia" zaplanowana na 13 kwietnia.

Do 16 kwietnia wszystkie zaplanowane wcześniej wydarzenia odwołało Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Jak informuje przedstawiciela placówki Anna Majchrzycka, XIX Konferencja Sprawozdawcza pt. "Badania archeologiczne na Nizinie Wielkopolsko-Kujawskiej w latach 2008-2009" została przełożona na 26-27 kwietnia. Wystawa o tym samym tytule będzie czynna dla zwiedzających od 20 kwietnia, lecz jej oficjalne otwarcie odbędzie sześć dni później.

Natomiast Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie odwołał wykład dr Agnieszki Żółkiewskiej z cyklu "Czwartek na Tłomackiem", który miał odbyć się w czwartek, 15 kwietnia.
 
Wszystkie imprezy kulturalne, sportowe i rozrywkowe w obiektach oraz terenach Politechniki Warszawskiej do 16 kwietnia odwołał rektor Politechniki Wrocławskiej - prof. Włodzimierz Kurnik. Wszystkie spotkania zaplanowane na ten tydzień nie odbędą się również w Domu Spotkań z Historią.


Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Od redakcji:

W Warszawie Warsztaty Naukowe DNA Encyklopedia Życia zostały odwołane w dniu 11. kwietnia. Część pokazów będzie miała miejsce w późniejszym terminie.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek